
Izvor: Glas javnosti, 11.Apr.2011, 07:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dvanaest godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije
BEOGRAD-U ponedeljak se navršava 12 godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije, a nalogodavci i ubice još nisu otkriveni. Novinar i vlasnik "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999, na Uskrs, u pasažu zgrade u kojoj je stanovao, u Svetogorskoj ulici, u centru Beograda. Ubice su u njega, s leđa, ispalile 17 metaka. Ubijen je tokom bombardovanja, pet dana nakon što je u tadašnjem dnevnom listu "Politika ekspres" optužen za "priželjkivanje bombi" >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << i "izdaju".
Prijatelji, kolege i Ćuruvijina porodica veruju da ubistvo ima političku pozadinu, zbog oštrih reči i kritičkih stavova koje je taj novinar iznosio o režimu Slobodana Miloševića.
Spekulisalo se da su na listi osumnjičenih nalogodavaca nekadašnja predsednica Jugoslovenske levice (JUL) Mirjana Marković, koja je u Rusiji i nije dostupna državnim oranima, bivši šef Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković i šef beogradskog centra DB Milan Radonjić.
Prve konkretnije korake u rešavanju tog ubistva preduzelo je specijalno tuzilaštvo za organizovani kiminal koje je, krajem 2006. predalo sudu nalog za sprovođenje istražnih radnji. Do sada je na zahtev specijalnog tužioca za organizovani kriminal saslušano oko 100 svedoka, među kojima su bivši pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, građani i novinari.
Saslušanje svedoka počelo je 11. januara 2007, a pored ostalih, saslušani su nevenčana supruga ubijenog novinara Branka Prpa, direktor RTS-a Aleksandar Tijanić, novinar Milovan Brkić, kao i Miroslav Marković, novinar i urednik nekadašnjeg lista "Ekspres politika", u kome je pred ubistvo izašao tekst "Ćuruvija dočekao bombe".
Istražni sudija je saslušao i pripadnike Devetog odeljenja Državne bezbednosti koji su bili zaduženi za tajno praćenje Ćuruvije, pojedine pripadnike UBPOK-a i kriminalističke policije, koji su radili na predmetu nakon demokratskih promena 2000.godine.
U skladu sa odlukom Skupštine Beograda, u septembru prošle godine Slavko Ćuruvija je dobio ulicu u beogradskom naselju Dedinje.Ulica Slavka Ćuruvije je zvanično otvorena 5. oktobra 2010.
- Ova će ulica od danas zauvek nositi ime Slavka Ćuruvije, novinara, urednika, čoveka koji se borio za slobodu pisane reči i koji je zbog te svoje borbe mučki streljan 1999. Nije u mojoj moći da otkrijem ubice, nalogodavce i da ih izvedem pred sud pravde, ali moram da kažem da sam žalostan što do sada država Srbija i njeni organi nisu uspeli da izađu i kažu ljudima ko je ubio Slavka Ćuruviju, ko je naredio ubistvo i šta je sve stajalo iza toga, kazao je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, otvarajući Ulicu Slavka Ćuruvije.