Poboljšanje odnosa počelo s greškom

Izvor: Blic, Beta, Tanjug, 08.Mar.2009, 01:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poboljšanje odnosa počelo s greškom

Državna sekretarka SAD Hilari Klinton i šef diplomatije Rusije Sergej Lavrov su preksinoć posle prvog sastanka u Ženevi priznali da ostaju nesuglasice oko mnogih pitanja: od američkog stava o Kosovu, do ruske invazije na Gruziju i različitih shvatanja o tome kako izvršiti pritisak na Iran zbog nuklearnog pttrograma.



Ocenjujući susret Klintonova je rekla da je to bila „iskrena razmena mišljenja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << o temama o kojima se ne slažemo", a Lavrov da bi „bilo preterano reći da smo se složili o svemu".

Lavrov je ipak kazao da su se saglasili da „u vezi sa svim pitanjima, uključujući i ona o kojima se ne slažemo, sarađujemo u duhu partnerstva, pošteno i otvoreno".

SAD i Rusija su se složili da sklope novi sporazum o smanjenju strateškog naoružanja do kraja ove godine. Krajem godine ističe sadašnji Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja (START).

„Nameravamo da postignemo sporazum do kraja godine. Ovo je najveći prioritet za naše vlade", rekla je američka državna sekretarka Hilari Klinton posle prvog sastanka sa svojim ruskim kolegom Sergejom Lavrovim u Ženevi.

Lavrov je rekao da će Rusija „učiniti sve da zaključi taj sporazum". START 1, koji ističe krajem ove godine, ograničava vojni arsenal dve države i bio je potpisan za vreme hladnog rata. šef ruske diplomatije je takođe rekao da će Rusija i SAD pokušati uskoro da dođu do sporazuma oko Irana i Severne Koreje i da će Rusija sarađivati sa SAD u pripremi konferencije o Avganistanu. Klintonova je rekla da su njeni razgovori sa Lavrovim „novi početak" u preoblikovanju odnosa između SAD i Rusije i da je potrebno da u njihovim odnosima ima više poverenja, predvidljivosti i napretka.

"Ovo je novi početak ne samo da se poboljšaju naši odnosi, nego da bi se vodio svet u važnim oblastima", rekla je Hilari Klinton.

Ona je rekla da na razgovorima nisu zaključeni nikakvi formalni sporazumi, ali da su obe strane zainteresovane da ponovo počnu pregovore o ograničenju naoružanja. Da bi pokazala volju za poboljšanje veza, Klintonova je sinoć Lavrovu poklonila malu žutu kutiju sa crvenim dugmetom, na kome je pisalo „resetovati", ali joj je Lavrov rekao da je reč pogrešno napisana na ruskom i da znači „preopteretiti".

Lavrov predlaže razoružavanje

Ruski ministar Sergej Lavrov predložio je juče SAD da se odreknu razmeštanja strateškog ofanzivnog oružja van nacionalnih teritorija. „Verujemo da je neophodno da se isključi mogućnost razmeštanja strateškog ofanzivnog oružja van nacionalne teritorije", rekao je Lavrov na Konferenciji o razoružanju u Ženevi. Lavrov je upoznao učesnike skupa sa porukom predsednika Dmitrija Medvedeva u kojoj Rusija nudi SAD potpisivanje novog Ugovora o smanjenju nuklearnog oružja (START 1) i ocenio da je reč o prioritetu za obnavljanje bilateralnih odnosa.

Različito o Kosovu

Kosovo predstavlja jedno od ozbiljnih razmimoilaženja između Moskve i Vašingtona, izjavio je ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov nakon susreta sa Hilari Klinton. "Smatramo da je (jednostrano) proglašena nezavisnost Kosova nelegalna”, kazao je šef ruske diplomatije, prenela je agencija Itar-tas. Klintonova je posle sastanka sa Lavrovom čestitala rukovodstvu Kosova prvu godinu nezavisnosti, dok je Lavrov upozorio da je nezavisnost Kosova „opasnost” za stabilnost na Balkanu. Klintonova je rekla da će SAD nastaviti da podržavaju Kosovo, a Lavrov da nezavisnost Kosova krši važeću rezoluciju Ujedinjenih nacija 1244 i izrazio nadu da se situacija na Balkanu može stabilizovati.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.