Izvor: Kurir, 21.Maj.2011, 08:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
HILARI TADIĆU DALA TANJIR
BEOGRAD - Pune ruke darova! Državni funkcioneri, predvođeni predsednikom Srbije Borisom Tadićem, prijavili su Agenciji za borbu protiv korupcije poklone koje su dobijali tokom 2010. Najbrojniju kolekciju darova ima upravo Tadić, a među najzanimljivijim stvarima koje je prijavio nalazi se poklon koji je dobio od državne sekretarke SAD Hilari Klinton: „ovalni ukrasni metalni tanjir, u sredini ugraviran grb SAD, a ispod >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << ugraviran potpis gđe Klinton“.
BEOGRAD - Pune ruke darova!
Državni funkcioneri, predvođeni predsednikom Srbije Borisom Tadićem, prijavili su Agenciji za borbu protiv korupcije poklone koje su dobijali tokom 2010. Najbrojniju kolekciju darova ima upravo Tadić, a među najzanimljivijim stvarima koje je prijavio nalazi se poklon koji je dobio od državne sekretarke SAD Hilari Klinton: „ovalni ukrasni metalni tanjir, u sredini ugraviran grb SAD, a ispod ugraviran potpis gđe Klinton“.
Od hrvatskih kolega Tadić je dobio „vinski komplet“. Jadranka Kosor poklonila mu je „staklenu čašu za vino sa četvrtastom stopom, replika iz Osredeka iz 1840-1845“, dok je od Ive Josipovića dobio „bocu s vinom i dve čaše izrađene od ručno brušenog kristala“.
On mu je poklonio i laptop „rade končar“ s opremom.
Među interesantnijim poklonima za Tadića nalazi se i kolekcija od 18 srebrenjaka, koje je dobio od ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva, a na jednom se nalazi i lik Josifa Staljina.
Premijer Mirko Cvetković ne može da se pohvali značajnijim darovima, dok je treća po rangu funkcionerka u Srbiji, predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović, u riznici poklona prijavila portret predsednika Gadafija, uramljen u koži, dar Libijske džamahirije.
Međutim, uz sve ove, ali i ostale poklone, navodi se da oni nisu lično, već javno vlasništvo.
Boža Piroćanac
Potpredsednik Vlade Božidar Đelić prijavljivao je bukvalno sve šta je dobijao, pa i upaljač vredan 20 dinara. Poput njega, i bivša ministarka finansija Diana Dragutinović dobila je upaljač, i to ne jedan, nego devet! To je, uz još jedan kišobran, uredno prijavila.
A Šoškiću - parfemi
Ubedljivo najpraktičnije poklone dobijao je guverner NBS Dejan Šoškić. Između ostalog, on je prijavio parfem „kelvin klajn“ i toaletnu vodu „la kost“, pića „čivas regal“, „metaksa“, klekovača, konjak „henesi“, kao i ručni sat „fosil“.
Inače, jedan od najvrednijih poklona prijavio je direktor Uprave carina Predrag Petronijević, koji je od jedne kineske firme na poklon dobio tablet računar „epl“ ajpod, vredan 75.000 dinara.
Jeremiću bodeži
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić prijavio je zavidnu kolekciju poklona, među kojima posebno štrče dva ubojita - ukrašeni bajonet koji je dobio od ambasadora Azerbejdžana u Beogradu, kao i nožić od srebra, dar Ministarstva spoljnih poslova Turske.














