Izvor: B92, 20.Jan.2015, 14:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tači:Nema pregovora o Trepči sa SRB
Kosovski ministar spoljnih poslova Hašim Tači izjavio je da je "Trepča" bogatstvo Kosova i da se o tome neće pregovarati sa Srbijom.
On je dodao da je cilj izmena zakona o restrukturiranju preduzeća stabilizacija ovog kombinata.
"Mi smo juče doneli poseban zakon u Skupštini Kosova kojim smo na kratko izvukli Trepču iz stečaja i dobili na vremenu da sa međunarodnim stručnjacima donesemo adekvatan zakon kojim bi se kombinat stabilizovao i postao profitabilan", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao je Tači na konferenciji za novinare posle razgovora sa šefom austrijske diplomatije Sebastijanom Kurcom, prenosi RTK2.
Tači je dodao da se "o pitanju Trepče neće pregovarati sa drugom zemljom (Srbijom), jer je Trepča bogatstvo Kosova".
Kosovski ministar spoljnih poslova je sa austrijskim kolegom razgovarao o narednim koracima koje će Kosovo preduzeti na putu evropskih integracija i o podršci koju će dobiti od Austrije u postupku podnošenja zahteva i učlanjenja Kosova u Savet Evrope.
Tači je rekao da je neophodno ohrabriti ulagače iz Austrije iz oblasti hidro-energetike u kojoj imaju dosta iskustva i uspeha.
Najveće angažovanje Austrije je u oblasti privrede, jer trenutno na Kosovu posluje 17 preduzeća, ali je i razvojna saradnja ono što je bitno pomenuti kroz projekte tvininga, posebno u oblasti pravosuđa i privrede.
Podsetimo, Skupština Kosova usvojila je predlog izmena zakona o preduzećima od posebnog značaja, koji ne zadire u vlasništvo nad Rudarskim kombinatom Trepča.
Direktor kancelarije za KiM Marko Đurić smatra da je važna uloga srpskih poslanika i ministara u kosovskim institucijama kada je reč o Kombinatu "Trepča".
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da se o Kombinatu Trepča nije razgovaralo u Briselu i da bi to pitanje moglo da predstavlja problem.
Srbija ne treba da uslovljava dijalog Beograda i Prištine odustajanjem Kosova od nacionalizacije Trepče, rekao je u Evropskom parlamentu Dejvid Mekalister.
Pogledaj vesti o: Hašim Tači




















