
Izvor: Glas javnosti, 30.Avg.2009, 08:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na jednog đaka ode cela plata
Kako se približava prvi septembar, vreme da se đaci posle letnjeg odmora najzad pošalju u školu, proporcionalno rastu i roditeljske brige. Pored trke za knjigama i đačkim priborom, razmišljanja o tome hoće li prosvetni radnici ili neće štrajkovati i hoće li na jesen, kad se klupe ispune, udariti meksički grip, ona najveća muka koja ih mori je, čini se, ipak sve veća praznina u novčanicima.
Bez šminke ništa
Devojke u srednju školu ne kreću bez >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << pudera, korektora, sjaja za usne, ajlajnera, maskare... pa svi vi koji imate žensku decu ovog uzrasta računajte da za sve ove „neophodne“ sitnice u proseku izdvojite još pet hiljada dinara. Trendi imidž srednjoškolke vole da dopune i preplanulim tenom i novom frizurom. Minut u solarijumu staje oko 30 dinara, a šišanje i feniranje po 500.
Školski pribor
Školski pribor, za razliku od udžbenika, može se kupiti na različitim mestima i po najrazličitijim cenama. Obične grafitne olovke koštaju od 12 do 35 dinara, hemijske od 20 do 70, drvene bojice 120, flomasteri oko 200, koliko treba izdvojiti i za tempere. Osnovni komplet lenjira staje 150 dinara, šestar 180, sveske su od 20 do 100, blok 5 oko 30, a pernice od 200 do 800 dinara. Za punu pernicu, u zavisnosti od sadržaja i njegovog kvaliteta, treba izdvojiti od 400 do 3.000 dinara, dok se cene rančeva kreću od 1.000 do 10.000 dinara.
Najskuplje knjige za sedmake
Kompleti udžbenika za osnovnu školu koštaju od 5.150 dinara do 10.690, u zavisnosti od izdavačke kuće i razreda u koji đak ide i najskuplje su za učenike sedmog razreda. Kada je reč o prvacima, njih će 1. septembra u školskim klupama sačekati besplatni kompleti udžbenika, tako da roditelji mogu da se „otvore“ za ostatak školske opreme. Cena kompleta knjiga Zavoda za udžbenike za drugi razred osnovne škole iznosi 5.540, treći 5.190, četvrti 5.150, peti 7.750, šesti 9.450, sedmi 10.690 i osmi 10.100 dinara. Pored Zavoda za udžbenike, školske knjige pripremilo je i deset privatnih izdavača, pa roditelji pre nego što krenu u kupovinu treba da u školama pogledaju spisak potrebnih knjiga.
Šta kad ih je dvoje?
Jer, roditeljima, koji za početak školske godine spremaju samo jednog učenika, bio on osnovac ili srednjoškolac, samo za kupovinu najosnovnijih stvari, bez kojih dete u školu ne može, potrebna je suma veća od jedne prosečne plate. a, šta je s porodicama koje u školu spremaju dvoje ili troje učenika? NJima, kao jedino rešenje, očito ostaje da se pozajme ili dignu kredit.
Milicu Jović iz Novog Beograda ovih dana more upravo takve brige. 1. septembar se bliži, a ona u školu šalje dvojicu sina.
- Pa, treba ih kompletno opremiti, kupiti im sve, od knjiga do patika. Sva sreća, pa su bar za ovog mlađeg, koji na jesen polazi u prvi razred osnovne škole, knjige besplatne. Ali, to mi i nije neka pomoć, jer su knjige još i najmanja stavka na podužoj listi potrepština. Samo sam ranac prošle nedelje platila 3.000 dinara. Jer, deca su to, pa ni on ne može da bude običan, sa pijace ili od Kineza, nego mora na njima da bude specijalni crtani junak... Da se ne odvaja od drugara. A to košta. A gde su još nove patike, garderoba, oprema za fiskulturu? Za starijeg, koji kreće u srednju školu, ne smem ni da razmišljam kako ću. Sve se nadam, stariji je, pa možeš da mu objasniš ako za nešto nema-priča o roditeljskim mukama Jovićeva.
Kako smo saznali po beogradskim knjižarama, samo za komplet udžbenika, u zavisnosti od toga u koji razred dete polazi, potrebno je izdvojiti između pet i 11.000 dinara. Time se, međutim, kupovina ne završava, jer tek onda kreće potraga za školskim priborom, sveskama, opremom za fizičko i likovno vaspitanje... A, gde je još garderoba?
Kad trend lupi po džepu
Samo za najosnovniji školski pribor, u koji se ubraja nekoliko malih i jedna velika sveska, pernica, šestar, nekoliko grafitnih olovaka, hemijska olovka, flomasteri, drvene bojice, blok, tempere, komplet lenjira, gumica i rezač, treba dati oko 1.500 dinara i to u najskromnijoj varijanti. Puna pernica, ispunjena kvalitetnim priborom može koštati i do 3.000 dinara. Nastavlja se trend, naročito među osnovcima, da se obraća pažnja na pribor skupih firmi i na to kakvu pernicu ili ranac nosi drug, odnosno drugarica, iz klupe. Tako, na primer, firmirani ranac košta i više od 9.000 dinara, dok su italijanske sveske i do sedam puta skuplje od domaćih. Najekonomičnije rešenje za nabavku školskog pribora i novu garderobu za većinu roditelja je buvlja pijaca, kao i popularne prodavnice kineske robe. Ipak, ono što je za roditelje popularno nije i za njihove mališane, naročito ako u pitanju i nisu baš takvi „malci-naivci“, već srednjoškolci, koji tačno znaju šta hoće.
U srednjoj školi deca žele da izgledaju starije i budu u trendu, pa je pritisak na roditelje da im obezbede markiranu opremu i garderobu veliki. Da bi se opremio jedan srednjoškolac potrebno je bar 500 evra!
„Levis“, „puma“, „najk“ i mobilni telefon
Komplet knjiga za srednju školu prosečno košta oko 6.500 dinara. Ipak, udžbenici su još i najjeftiniji, jer se mogu kupiti i na više mesečnih rata, a i ne moraju baš svi odmah da se nabave. Mnogi roditelji su izdatak za školske knjige razvukli na nekoliko meseci, a neki ih nabavili kod uličnih prodavaca, upola cene. A i s udžbenicima se ne „tera moda“, dok dizajn pernica, olovki, torbi, oprema za fizičko i te kako brzo izlazi iz mode.
- Što mi je dete starije, to mi više para treba da ga spremim za školu. Ranije bar nije pitao za garderobu, već je nosio šta mu kupim, a sada patike moraju da budu „puma“ ili „najk“, a farmerice isključivo „levis“ - priča Jovana, majka starijeg osnovca, koju smo zatekli u razgledanju opreme za školarce.
Istina je da prava muka za roditelje počinje tek kada na red dođe obnova garderobe. Deca, izgleda, najviše rastu leti, pa im je sve prošlogodišnje omalilo. A tu je i činjenica da se treba pokazati pred društvom. „Leviske“ su za srednjoškolce pod naznakom „obavezno“, a samo za njih roditelji, iz već istanjenog džepa, treba da izvuku oko sto evra. Patike u proseku koštaju oko pet hiljada dinara, dukserice oko dve, a jakne tri do četiri hiljade. Ne treba zaboraviti ni mobilne telefone, koji su poslednjih godina postali sastavni deo garderobe, a njihova cena je od pet hiljada dinara i penje se do krajnjih granica ljudske mašte. A šta je mobilni bez bar hiljadu dinara kredita mesečno?! Pa, kad se podvuče crta, roditeljima samo ostaje da plate i zaplaču od muke.
Radmila Nikolić
Svasta...
A gde je jos i taksi - da dete ne ide slucajno peske u skolu...
Mi smo stvarno nacija koja samo razmislja kako da razmazi decu... Sve na deci mora novo i markirano...
Ko novac trosi tamo gde ne mora - ne moze nikada da ima dovoljno...i mnogo ga je tesko zadovoljiti...
Stvarno me je ovaj tekst rasplakao...