
Izvor: Pančevac-online.com, 05.Jan.2015, 18:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Utisci s rezidencijalnog boravka u Švedskoj
U Galeriji savremene umetnosti u petak, 26. decembra, održana je prezentacija rezidencijalnog programa „Create in Residence” u Švedskoj. Tom prilikom govorili su Jasmina Topić, Bojan Babić, Saša Rakezić i Nenad Dodić, umetnici koji su učestvovali u tom interesantnom programu kulturne razmene, kao i Ana Pejović, koordinator Udruženja „Krokodil”.
„Create in Residence” je nov, multidisciplinaran međunarodni program rezidencijalnih boravaka umetnika iz oblasti književnosti, >> Pročitaj celu vest na sajtu Pančevac-online.com << stripa i dizajna koji se realizuje u saradnji Švedskog instituta i partnera iz Srbije i Švedske (među kojima je i Udruženje „Krokodil”). Od septembra do decembra ove godine šestoro autora iz Srbije (troje iz oblasti književnosti i stripa i troje dizajnera) imali su priliku da provedu po mesec dana u Švedskoj. Pisci su boravili u Baltičkom centru za pisce i prevodioce na ostrvu Gotland, strip-umetnici u Centru za strip-umetnost u Malmeu, dok su autori iz oblasti dizajna gostovali u tri istaknuta inovaciona centra u Malmeu.
Među autorima koji su prošli najužu selekciju bilo je dvoje iz Pančeva – Jasmina Topić (za oblast književnosti) i Saša Rakezić (za strip). Rakezić je iskoristio boravak u Švedskoj kako bi, između ostalog, mogao da se posveti istraživanju istorije stripa. Pored toga, upoznavanje naših ljudi s prostora bivše Jugoslavije donelo mu je obilje novih materijala za strip „Balkanoskandinavci”, koji se objavljuje u časopisu „Vreme”. Drugi strip inspirisan boravkom u Švedskoj za osnov ima razgovore sa švedskom strip-autorkom Anom Ehrlmark, koja je poslednjih godina često boravila na prostoru bivše Jugoslavije i družila se s lokalnim strip-autorima. Rakezić je održao i predavanje na gotlandskom univerzitetu i tom prilikom upoznao Mihaela Šolca, predavača na tom univerzitetu i istoričara stripa, koji mu je predložio da istraže tragove prevoda srpskih stripova iz tridesetih godina prošlog veka koji su objavljivani u švedskoj nedeljnoj štampi tokom četrdesetih.
Jasmina Topić je boravila u Vizbiju, na ostrvu Gotland, u Baltičkom centru za pisce i prevodioce. Jedanaest soba za jedanaest pisaca, lepa biblioteka, osmišljen društveni život i mir i tišina srednjovekovnog gradića predstavljali su veoma lepe preduslove za rad i lično istraživanje. Jasmina je tako dobila inspiraciju da napiše pisma na engleskom jeziku – „Letters from the North” (koja se mogu pročitati na sajtu „Krokodila”). Pre nje u tom istom centru boravio je i Bojan Babić. Njegovi utisci su takođe pozitivni. Većina gostiju ove jedinstvene kuće za pisce dolazi iz Švedske, Finske, Norveške i Danske.
Nenad Dodić je bio smešten u Malmeu i tokom rezidencijalnog boravka imao je prilike da nauči mnoge nove tehnike izrade i upozna alate i materijale kojima do tada nije radio. On je istakao da je stekao mnogo novih iskustava i novih kontakata sa umetnicima iz drugih zemalja. Prema mišljenju Ane Pejović, rezidencijalni program veoma dobro funkcioniše, a možda će biti proširen i na druge oblasti kulture. Krajem februara sledeće godine biće održana prezentacija iskustava sa ovog pilot-projekta i tada se može očekivati i novi konkurs za rezidencijalni boravak.
S. Ćirković
Nastavak na Pančevac-online.com...