OBELEŽENA DVA VEKA SRPSKE UČITELJSKE ŠKOLE U SOMBORU

Izvor: Radio Dunav, 16.Nov.2016, 18:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OBELEŽENA DVA VEKA SRPSKE UČITELJSKE ŠKOLE U SOMBORU

U utorak, 15. novembra, navršilo se 200 godina kako je prva Srpska učiteljska škola (Preparandija) preseljena iz Sentandreje (gde je osnovana 1812) u Sombor, gde u kontinuitetu radi do danas. U organizaciji Pedagoškog fakulteta u Somboru, koji je neposredni nastavljač i baštinik prosvetne tradicije nekadašnje Preparandije, svečano je obeležena ova, dostojna pažnje, godišnjica.
U novootvorenoj Spomen-sobi Norme i Preparandije, u zgradi Fakulteta, koja čuva materijalne tragove duže >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Dunav << od dva veka stare prosvetne tradicije ove škole, održan je prigodan program obeležavanja 200-godišnjice rada Učiteljske škole u Somboru. Studenti Pedagoškog fakulteta izveli su dobro i savremeno osmišljen scensko-muzički program „Instalacija kraljevskog pedagogičeskog instituta srbskog u Somboru ili studenti probaju da prošlost pretope u budućnost“, po scenariju i režiji doc. dr Milivoja Mlađenovića.
Obeležavanju su prisustvovali brojni gosti, među kojima su bili i predstavnici republičkih, pokrajinskih i gradskih vlasti, visokoškolskih ustanova iz Srbije i Ruske Federacije, ustanova kulture i SPC. Kratkim govorima obratili su se pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje prof. dr Zoran Milošević („Da bismo stasali kao ljudi, moramo verovati u učitelje…“), gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović („…Da svi dalje radimo na očuvanju i unapređenju onoga što danas slavimo“), rektor Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Dušan Nikolić („Sombor je grad koji svedoči o našem postojanju i trajanju…“) i dekan Pedagoškog fakulteta u Somboru prof. dr Željko Vučković („Istorija naše škole, od Mrazovićeve Norme i Preparandije, do savremenog Pedagoškog fakulteta, može se sabrati u dve ključne reči: identitet i modernizacija“).
Po završetku scensko-muzičkog programa, obeležavanje godišnjice nastavljeno je u holu fakulteta, nastupom Hora Pedagoškog fakulteta, pod rukovodstvom doc. dr Biljane Jeremić, i Tamburaškog orkestra Srednje muzičke škole u Somboru, pod rukovodstvom nastavnika Đure Parčetića i uz klavirsku pratnju Mihajla Parčetića, a Zdravicu školi i učiteljima izrekao je prof. dr Tihomir Petrović, predsednik Saveta Pedagoškog fakulteta u Somboru.

Nastavak na Radio Dunav...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Dunav. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Dunav. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.