Izvor: Radio Dunav, 11.Jan.2020, 10:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ПОЧЕО ПОПИС ПТИЦА МОЧВАРИЦА

Неколико стотина чланова и волонтера Друштва за заштиту и проучавање птица Србије у наредним данима ће обићи реке, језера, баре, акумулације, рибњаке, канале и слична водена станишта у потрази за птицама, наведено је у саопштењу.
Орнитолози и љубитељи птица лоцираће и пребројати >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Dunav << дивље патке, гуске, барске коке, ждралове, чапље, ронце, гњурце, корморане, галебове, шљуке и бројне друге врсте дивљих птица које живе уз водена станишта, попут угроженог белорепана и црног орла. Истакнуто је да ће посебна пажња током овогодишњег пописа бити посвећена пребројавању и утврђивању старосне структуре три врсте лабудова којих се могу видети у Европи и Србији и то лабуда грпца, великог и малог лабуда.
„Циљ овог истраживања је обилазак целокупних токова наших највећих река попут Дунава, Саве, Тисе, Западне Мораве и Дрине ради пребројавања и праћења кретања птица. Пребројавање птица на Дунаву ове, као и ранијих година, радиће се са воде и са копна и то нам је највећи изазов„, казао је координатор пописа птица из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије Марко Шћибан.
Он је навео да птице мочварице постају све угроженије широм света, првенствено због губитка станишта, али и тамо где постоје одговарајући станишни услови птице водених станишта наилазе на бројне проблеме које узрокују људи, попут тровања оловном сачмом. Подсећа се и да се према истраживању, које су урадили орнитолози из Друштва за заштиту и проучавање птица, у Србији у рибњаке, језера и реке након лова годишње доспе око 5,5 тона оловне сачме.
Поред евидентирања врста и бројности уочених птица, истраживачи ће бележити и да ли се на воденим површинама које се обилазе лови, пратиће какво је стање екосистема, обала и шума у приобаљу река. Учешће у зимском попису птица одвија се на волонтерској основи.
Након завршеног пописа, сви подаци о забележеним и избројаним птицама у Србији биће прослеђени у светску базу података, у Биро за истраживање водених птица у Холандију, као и надлежним заводима за заштиту природе у Београду и Новом Саду.
Међународни попис птица мочварица је једна од најстаријих истраживачких акција која се на простору Србије спроводи од 1982. године.

The post ПОЧЕО ПОПИС ПТИЦА МОЧВАРИЦА appeared first on Radio Dunav.

Nastavak na Radio Dunav...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Dunav. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Dunav. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.