Vlada odustaje od poreza od 6 %?

Izvor: B92, Tanjug, 31.Mar.2009, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlada odustaje od poreza od 6 %?

Beograd -- Vlada Srbije možda će odustati od uvođenja poreza od šest odsto na plate veće od 12 hiljada, ukoliko nađe nova rešenjima koja bi bila povoljnija za građane.

Premijer Srbije Mirko Cvetković naveo je da će predlog dodatnog oporezivanju plata i penzija iznad 12 hiljada dinara stupiti na snagu usvajanjem rebalansa budžeta i određenih propisa, međutim, da će ukoliko se nađu povoljnija rešenja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << primena dodatnog oporezivanja biti odložena.

"Ekonomska i finansijska situacija u zemlji je zahtevala prilagođavanje i smanjenje troškova za oko 100 milijardi dinara na čemu smo prošle sedmice zajedno radili sa ekspertima Međunarodnog monatarnog fonda", kazao je premijer i dodao da je tada pronađen model koji je održiv i koji je vlada predstavila u sredu.

Premijer je dodao da je ekonomski tim vlade nastavio da radi na tom problemu kako bi mogao da se poboljša postojeći (predloženi) model oporezivanja ili da se uvedu dodatne aktivnosti kako bi se poboljšalo stanje u budžetu.

"Mogu da kažem da se i dalje radi na novim modelima, u kontaktu sa MMF-om. Ukoliko bude promena mi ćemo ih saopštiti, s tim što treba očekivati samo promene na bolje", podvukao je Cvetković i istakao da je oporezivanje od šest odsto za iznose preko 12.000 dinara predviđeno da se primenjuje nakon rebalansa budžeta.

Profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Danica Popović smatra da povećanje poreza jeste represivna mera, ali da drugog izlaza nema, jer se javna potrošnja mora smanjiti za 100 milijardi dinara.

"Ono što nije dobro jeste da Vlada, ako izlazi sa predlozima, a onda da kaže – e, možda i nije baš tako. Postoji nešto što se zove verodostojna objava. Kada izađe premijer i kaže – 'solidarni porez šest posto’, onda je to taj porez i ceo narod se postavlja prema tome i kaže – 'šta ću ja sada da radim, hoću da emigriram, hoću da ostanem, da nađem novi posao’, šta već”, smatra ona.

Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović kaže da još nije doneta definitivna odluka da li će se dodatno oporezovati plate i penzije na iznos iznad 12.000 dinara po najavljenoj stopi od šest odsto. U ovom trenutku Vlada računa na koji način je moguće postići uštede u budžetu od 100 milijardi dinara i precizne računice imaćemo do kraja dana, rekla je ona i objasnila da se uštede u budžetu pokušavaju obezbediti štednjom svih budžetskih stavki. "Kada je reč o uštedama moguće je odustajanje od jednog krupnog projekta ili da se štedi svuda po malo i vlada je bliža varijanti da se štedi svuda po malo", istakla je Dragutinović.

"Ovako, da mi njima rešavamo problem, pa mi smo njih izabrali. Hajde, rešite, pa nas obavestite. Kada od nekoga tražite da se odrekne jednog jedinog dinara, onda vi morate da se odreknete pet dinara, da biste mu pokazali. Moraju se smanjiti i ministarstva i broj zaposlenih, ako zaista hoćeš ozbiljno. Otkud vam duša da nam tražite ako ne znate ni koje ćete mere da primenite”, rekla je Popovićeva.

Ona je istakla da vlade od 2001. godine obećavaju da će smanjiti administraciju, a nasuprot tome se ona svake godine dodatno povećava. "Ako se ne smanje ministarstva, ja onda ne znam da li ću biti spremna da plaćam taj porez, ili ću da probam da utajim. Zaista”, zaključila je Popovićeva.

"Vlada sprema novi predlog za MMF"

I dnevne novine pišu, pozivajući se na izvore iz Vlade Srbije, da Vlada priprema novi predlog za aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom u kome bi se odustalo od solidarnog oporezivanja svih građana.

Ideja je da se umesto dodatnog poreza, koji je izazvao veliko nezadovoljstvo, uvede porez samo za zaposlene u državnoj administraciji i javnim preduzećima čije plate prelaze republički prosek od 31.121 dinar.

Razmišlja se i o otpuštanju viška zaposlenih u Vladi i kompletnoj državnoj upravi, ali i o dodatnom smanjivanju troškova menadžera u javnim preduzećima.

Kako se navodi, takav dogovor postigli su tokom vikenda premijer Mirko Cvetković i potpredsednik Vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić, a o tome su obavešteni i predsednik Srbije Boris Tadić i guverner Radovan Jelašić.

Predsednik Srbije Boris Tadić je, međutim, izjavio da očekuje razumevanje građana za mere koje Vlada preduzima.

Tadić je rekao i da nema nikakve dileme da Vlada treba da bude manja. Nije, međutim, dovoljno samo smanjiti broj ministarstava jer to neće rešiti problem glomazne i skupe državne uprave.

Problem je, međutim, što u vladajućoj koaliciji "po dubini" još nema konsenzusa za smanjivanje državnog aparata, ali to neće presudno uticati na nameru Vlade da dodatno smanji rashode za trideset milijardi dinara.

Srbija ima još desetak dana vremena da s MMF usaglasi konačnu verziju stendbaj aranžmana, a očekivanja su da će se MMF saglasiti sa ovim predlogom i da neće praviti problem oko vrste pokrića fiskalnog prilagođavanja, jer je najvažnije da se nađe pokriće za trideset milijardi dinara.

Posle toga usledio bi i rebalans budžeta za ovu godinu.

Ekonomista i član Ekonomskog saveta premijera Srbije Jurij Bajec smatra da bi trebalo oporezivati bogatije, sa platama većim od prosečne, po stopi od šest odsto i povećati akcize na benzin i porez na dodatu vrednost.

Na taj način obezbedilo bi se dodatnih deset do 25 milijardi dinara, što bi doprinelo prikupljanju 100 milijardi dinara, rekao je Bajec, objasnivši da je država, u okviru tih 100 milijardi, našla način da sama uštedi oko 65 milijardi dinara.

Govoreći o merama štednje i o predlogu o oporezivanju svih primanja za šest odsto, za koji se još ne zna da li će biti primenjen, Bajec je rekao da je od samog početka bilo puno varijanti i da je glavni zadatak bio kako smanjiti ukupnu potrošnju za oko 100 milijardi dinara.

On je objasnio da glavni deo štednje čini zamrzavanje plata i penzija u javnom sektoru, što donosi između 10 i 15 milijardi dinara, vraćanje novca dela budžetskih korisnika koji sami prihoduju, zatim vraćanje dela novca lokalnih zajednica, gradova, opština i da sva ministarstva zajedno treba da nađu još načina da uštede još 18 milijardi dinara.

Kada se sve to sabere, iznosi oko 60 milijardi dinara, kazao je Bajec, ocenivši da na razuman način može da se smanji broj ljudi u državnoj administraciji za nekoliko hiljada.

On je kazao da je država najpre odlučila da zamrzne plate svima u javnom sektoru i to za preko 430.000 zaposlenih do kraja ove godine.

Bajec je ukazao na procene da će Srbiji opasti bruto domaći proizvod za oko dva odsto ove godine, pa u vezi sa tim i javni prihodi i da tu nastaje problem kako pronaći štednju.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.