Interventni šećer za 98 dinara

Izvor: B92, 02.Mar.2011, 00:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Interventni šećer za 98 dinara

Beograd -- Trgovinama širom Srbije danas je, u skladu sa Vladinom uredbom, počela isporuka šećera iz Republičkih robnih rezervi.

To bi trebalo da doprinese boljoj snadbevenosti tržišta tom namirnicom koje poslednjih nedelja u prodavnicima nema dovoljno.

Iz Robnih rezervi trgovinama će se u narednih 6 meseci isporučiti ukupno 3 000 tone šećera, a cena jednog kilograma ove namirnici iznosiće 98 dinara.

Usled nestašice, cena kilograma šećera u trgovinama >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << gde ga je bilo u poslednje tri nedelje, dostizala je čak 130 dinara.

Uprkos tome, Milena Radulović koja zastupa SOS markete ne očekuje da će u njihove 32 prodavnice biti navale.

"Mislim da neće biti pojačan promet pogotovo što sad nije period kada se priprema zimnica. Šećer i ostale namirnice koje se za pripremu zimnice koriste. Dakle, smatram da će potrošači kupovati šećer onoliko koliko im je potrebno i da neće biti potrebe za stvaranjem nekih zaliha."

Jeftinijeg šećera od danas bi, kako tvrde u Robnim rezervema, trebalo da bude u najmanje 40 trgovinskih lanaca među kojima su Idea i Delta, ali i u trgovinskim lancima iz unutrašnjosti zemlje.

Direktor Direkcije robnih rezervi Goran Tasić kaže za B92 da ima dovoljno šećera za ovu intervenciju, posle koje će zalihe te namirnice u rezervama biti obnovljene.

"Očekujem da će intervencija dati rezultat i da neće biti praznih rafova u prodavnicama. Pritom, naravno, biće i nastavljena redovna isporuka koje trgovci imaju po ugovorima sa šećeranama. Šećerane mogu dnevno da isporučuju oko 300 tona šećera, sad je to i u organizaciji trgovaca, treba da obezbede prevoz, treba da distribuiraju u sve svoje prodajne objekte tako da ja očekujem u narednih 7 do 10 dana da će biti prva ova količina od 3000 tona isporučena svim trgovcima."

Inače, prema tvrdnjama ministra poljoprivrede proizvodnja šećera u Srbiji je ove godine bila rekordna. Spekuliše se da je uzrok nestašice viša cena te namirnice u regionu, zbog čega se proivođači opredeljuju za njen izvoz.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.