Izvor: B92, 29.Nov.2014, 12:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
I u bankarskom sektoru "seča"
Kada je tranzicija u Srbiji počela, san mnogih sa diplomama iz oblasti finansija bio je da se zaposle u banci, sada je situacija drugačija, piše "Dnevnik".
Podaci Samostalnog sindikata zaposlenih u bankama, osiguravajućim kompanijama i drugim finansijskim organizacijama u Srbiji – BOFOS – pokazuju da je u bankarskom sektoru u prethodnu godinu i po broj zaposlenih smanjen za 2.710.
Preciznije, na kraju 2012. bilo ih je 28.394, a krajem juna ove godine 25.684. Agrobanka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nije bila član BOFOS-a pa tu treba dodati i njihovih oko pet stotina službenika, a to je onda više od 3.000 radnika.
Osim smanjene kreditne aktivnosti, najveći krivac za to su stečajevi propalih državnih banaka, plus privatna Univerzal banka, kao i odlazak KBC banke s našeg tržišta. Zaposleni iz potonje su dobro prošli jer im je pomogao i sindikat iz belgijske grupacije kojoj su pripadali
"Od početka 2013. pokrenut je stečajni postupak za Agrobanku, Razvojnu banku Vojvodine, Privrednu banku Beograd – podseća Mara Erdelj. – Naše članice bile su sve sem Agrobanke. Kada je u RVB-u krenuo stečaj, ostali smo bez 528 članova. Banka u stečaju preuzela je 150 zaposlenih i još 41 trudnicu. Ali nisu svi ostali, danas tu radi 60 ljudi. Kada je Privredna banka Beograd likvidirana oktobra prošle godine, ostali smo bez ijednog njihovog člana, odnosno njih 370. U Univerzal banci, kojoj je NBS oduzela dozvolu u januaru ove godine, bilo je zaposleno 460 ljudi", kaže predsednica BOFOS-a Mara Erdelj.




