
Izvor: Studio B, 25.Apr.2012, 19:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Još četiri beogradske škole u programu „Škola bez nasilja"
U Starom dvoru danas su predstavljene četiri nove osnovne škole sa teritorije Beograda koje su se uključile u program „Škola bez nasilja".
U program su se uključile OŠ „Sveti Sava" iz Grocke, „Anton Skala" sa Savskog venca, „Đura Jakšić" iz Rakovice i OŠ „Svetozar Marković" sa Vračara.
- Grad Beograd priključio se projektu „Škola bez nasilja" koju organizuje Unicef i do sada smo finansirali 28 škola. Danas se tom >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << broju priključuje još četiri, i naš je cilj da sve beogradske škole budu u ovom programu, jer je veoma značajno da nasilja, koje je u porastu u našim školama, bude sve manje, da naučimo decu da budu međusobno tolerantnija i da zdravo i bezbedno odrastaju. Važno je i da se preostale beogradske škole, njih oko stotinu, prijave, a grad Beograd će dati sve od sebe da izdvoji što više sredstava kako bi ih finansirao u ovom programu - rekla je Tatjana Pašić, pomoćnica gradonačelnika Beograda.
Prisutnima su se obratili predstavnici Ministarstva prosvete i nauke, škola koje započinju program, i Unicefa, a događaju je prisustvovala i Dragica Moro, zamenica gradskog sekretara za obrazovanje.
Jelena Zajeganović Jakovljević, koordinatorka programa „Škola bez nasilja" u Unicefu, rekla je da se na teritoriji grada Beograda od danas program primenjuje u ukupno 81 osnovnoj školi u većini gradskih opština, što je 43 odsto svih beogradskih škola. Od ovog broja, 44 škole su uspešno realizovale program i stekle kapacitete da samostalno održe i razvijaju mehanizme zaštite od nasilja, i time zaslužile plaketu „Škola bez nasilja", rekla je ona.
Na skupu su predstavljeni i nalazi istraživanja o zastupljenosti nasilja u beogradskim školama koje sprovode program „Škola bez nasilja" i u koji je do sada uključeno 5.900 zaposlenih u školama i oko 62.000 učenika.
Prema rečima Dragana Popadića sa Instituta za psihologiju koji je radio ovo istraživanje, stepen nasilja u školama u Beogradu ne razlikuje se bitno od ostalih škola u Srbiji. I u Beogradu, nažalost, svako četvrto dete trpi učestalo nasilje svojih vršnjaka, rekao je Popadić.
Ministarstvo prosvete i nauke je, uz podršku Unicefa, februara ove godine osnovalo Jedinicu za prevenciju nasilja koja će aktivno raditi na daljem jačanju prevencije nasilja u obrazovnom sistemu, najpre sprovođenjem programa „Škola bez nasilja" i integracijom dobrih praksi u sve sistemske mehanizme u školama.
Kako se ovaj program finansira isključivo od donacija građana i privrednika Srbije, u toku je kampanja koja se realizuje u saradnji sa mobilnim operaterima s ciljem da se slanjem SMS poruka po ceni od 100 dinara na broj 9009 prikupe dodatna sredstva za proširenje programa.
Pogledaj vesti o: Dvor