Izvor: Studio B, 24.Apr.2012, 18:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Eksponati Narodnog muzeja u Starom dvoru
Skupšina grada od narednog vikenda, svake subote i nedelje otvorena je za sve građane u terminu od 10 do 17 časova, koji će u holu Skupštine moći da pogledaju remek dela iz kolekcije Narodnog muzeja.
U okviru projekta „Blago nama - Narodni muzej u Skupštini grada", koji je pokrenut na inicijativu gradonačelnika Dragana Đilasa, otvorena je prva od ukupno četiri izložbe, koje će na različite načine predstavljati kako se kroz istoriju formirao identitet Beograda.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << />
Gradonačelnik je otvorio izložbu „Sugrađanke".
- Zaista sam ushićen činjenicom da će prostor Starog dvora biti otvoren za građane Beograda i njegove goste, što će im omogućiti da uživaju u nesvakidašnjoj postavci. Zahvaljujem ljudima iz Narodnog muzeja što su prihvatili našu inicijativu, koja je neobična, ali samo na ovaj način možemo da pomeramo stvari unapred. Takođe mi je drago što će i svi oni koji iz poslovnih razloga budu dolazili u ovo istorijsko zdanje biti u prilici da uživaju u umetničkom blagu koje ova zemlja ima - istakao je gradonačelnik.
Na prvoj izložbi predstavljena su tri ženska portreta koja oslikavaju duh epohe u kojoj su nastali. Autor izložbe Evgenije Blanuša izabrao je Autoportret sa šeširom Ljubice Cuce Sokić, portret ćerke Jovana Bjelića izložen je po želji direktorke Narodnog muzeja Tatjane Cvjetićanin, dok je Autoportret Nadežde Petrović, izbor gradonačelnika.
Stalna postavka narodnog muzeja zatvorena je za javnost već devet godina i jedini način da se građani upoznaju sa bogatom muzejskom kolekcijom, jesu tematske izložbe i gostovanja, kao što je ovo u Skuštini grada.
Direktorka Narodnog muzeja u Beogradu Tatjana Cvetićanin izrazila je zadovoljstvo što će tokom godine ta ustanova biti u prilici da sa četiri izložbe gostuje u zdanju Starog dvora.
Ona je podsetila da je to prilika da se, dok traje rekonstrukcija muzeja, predstavi nastajanje i razvoj grada Beograda, kultura i fenomeni koji su se na ovoj teritoriji razvijali, kao i privatne i javne istorije ljudi koji su svojim životima i stvaralaštvom oblikovali današnji Beograd. Takođe, projekat će, preme njenim rečima, pružiti uvid u kulturno nasleđe koje je važan deo identiteta Beograda, i potvrditi višestruku povezanost grada sa Narodnim muzejom.
U selekciji eksponata za naredne izložbe u Skupštini grada u okviru projekta „Blago nama", moći će da učestvuju i građani, glasanjem putem društvenih mreža.
Izložba Sugrađanke" biće otvorena svakog vikenda od 10 do 17 časova, stručna vođenja su u 13 časova, a ulaz je slobodan.




