Danska ispituje za zločin u Dvoru

Izvor: B92, 18.Maj.2011, 14:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danska ispituje za zločin u Dvoru

Beograd -- Danska specijalna tužiteljka za međunarodni kriminal spremna je da ispita svedoke zločina u Dvoru na Uni, saopštilo je Tužilaštvo Srbije za ratne zločine.

Srpsko tužilaštvo je ranije zatražilo međunarodnu pravnu pomoć u vezi s ubistvom civila u lokalnoj osnovnoj školi u Dvoru na Uni 8. avgusta 1995.

Danska Specijalna kancelarija za međunarodni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kriminal (SICO) pozitivno je odgovorila, kako se kaže, na zahtev srpskog tužilaštva da pomogne u razgovoru sa svedocima tog zločina.

Prema saopštenju, zahtev je srpsko tužilaštvo uputilo 28. aprila u nameri da proveri navode medija o počiniocima i žrtvama ovog zločina i da ispita sve okolnosti događaja.

"Zatražena je pomoć u razgovoru sa danskim državljanima Janom Velendorfom, pripadnikom mirovne misije UN u Hrvatskoj, koji je u izjavio da su danski vojnici gledali masakr nad "starim i hendikepiranim srpskim civilima", kao i njegovim komandantom Jorgenom Koldom.

Tužilaštvo je zatražilo i da prisustvuje uzimanju izjave od Kaspera Vedsmanda, novinara danskog lista BT koji je prvi objavio Velendorfovo svedočenje.

Posle usaglašavanja tehničkih detalja, kako je saopšteno, tužilac Vladimir Vukčević sa saradnicima otputovaće u Kopenhagen.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.