Izvor: Politika, 05.Mar.2009, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Banatski Dvor” nespreman za krizu
Unija poslodavaca kaže da su za 70 miliona evra, koliko je srpska privreda izgubila zbog nedavne gasne krize, mogla da se izgrade tri skladišta gasa. – U Ministarstvu energetike i „Srbijagasu” ne očekuju da će doći do nove gasne krize
Tokom januarske gasne krize srpska privreda je izgubila 70 miliona evra, a za taj novac su mogla da se izgrade tri podzemna skladišta gasa u Banatskom Dvoru, rekao je juče Stevan Avramović, predsednik Unije poslodavaca Srbije, na sastanku >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << s predstavnicima Ministarstva energetike sa kojima pokušava da se nađe rešenje oko nadoknade štete srpskim preduzećima.
– Ovo je primer velike neodgovornosti naše države, jer će jedno skladište biti plaćeno četvorostruko više od realnog iznosa. Takvo rasipništvo ne dozvoljava ni američka vlada koja upravlja najbogatijom zemljom sveta – rekao je Avramović.
Prema njegovim rečima, Vlada Srbije je bila dužna da obezbedi neophodne rezerve gasa i blagovremeno osposobi podzemno skladište, kako bi domaća privreda i građani imali dovoljno gasa u slučaju nestašice.
Ono što poslodavce, kako kažu, dodatno zabrinjava jeste to što bi se ista situacija ponovila i ukoliko bi narednih dana zbog problema na relaciji Ukrajina–Rusija ponovo došlo do obustave isporuke plavog energenta. „Dvor” nije završen, tako da bi dnevno odatle najviše moglo da se povuče oko 500.000 kubika gasa, što znači da bi privreda ponovo morala da stane, a to su novi gubici.
U Ministarstvu rudarstva „Politici” su potvrdili da su svakog dana u vezi s ruskim „Gaspromom” i da imaju uveravanja da neće doći do obustave isporuke. Tvrde da će učiniti sve da se obezbede potrebne količine mazuta i pripremi EPS da reaguje na najbolji način.
Poslodavce obeshrabruje činjenica što će preduzeća koja su pretrpela gubitke zbog gasne krize morati sama da pokrivaju gubitke, jer „Srbijagas” nema nameru da tuži Ukrajinu zbog koje je isporuka gasa obustavljena. Avramović kaže da je u januaru u najvećem broju slučajeva proizvodnja bila potpuno obustavljena, mnogima su propale mašine, uskladišteni materijal, ambalaža i oprema zato što su bili izloženi niskim temperaturama. U skladištima s gotovim proizvodima je propala roba vredna više desetina miliona dinara.
Avramović je naglasio da bez stabilnosti u snabdevanju energentima i stvaranja rezerve u uslovima recesije svetske ekonomije, nijedan ozbiljan strani investitor neće ulagati u Srbiju.
U „Srbijagasu” ne očekuju da će doći do nove obustave isporuke gasa, ali ipak nastoje da obezbededodatne količine od MOL-a i nemačkog EON-a, kako bi održali rad toplana na gas, pokrili potrebe stanovništva, a ako bude moguće i industrije.
Inače, u „Srbijagasu” očekuju da će prva faza podzemnog skladišta „Banatski Dvor”biti završena do početka iduće grejne sezone. Prema rečima Dušana Bajatovića, direktora „Srbijagasa”, skladište ne može da bude završeno iz tehnoloških razloga i napunjeno pre sledeće grejne sezone, mada su svi radovi maksimalno ubrzani.
J. Petrović
[objavljeno: 06/03/2009]



















