Višegradska grupa zajedno sa Srbijom protiv zloupotreba radnika iz Srbije

Izvor: Blic, 01.Jun.2017, 20:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Višegradska grupa zajedno sa Srbijom protiv zloupotreba radnika iz Srbije

Višegradska grupa zajedno sa Srbijom i Rumunijom koordinirano će raditi na otkrivanju nelegalnog zapošljavanja i kršenja prava radnika iz Srbije i Rumunije koje u zemlje Višegradske grupe dovode uglavnom posredničke agencije, dogovorili su se danas u Bratislavi slovački ministar rada Jan Rihter, njegov srpski kolega Aleksandar Vulin i predstavnici Češke, Poljske, Mađarske i Rumunije.

Slovački ministar Jan Rihter regionalni sastanak je sazvao zato što su već prva iskustva >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zemalja Višegradske grupe, kojima je poslednjih dve godine potrebna radna snaga iz inostranstva, pokazala velike zloputrebe.

Srpski ministar Aleksandar Vulin zahvalio je što je Slovačka reagovala na probleme ilegalnog rada srpskih radnika i brzo promenila i propise.

- Najveći interes Srbije je da ljudi ostanu da rade u našoj zemlji. Ali ako to iz bilo kog razloga nije moguće, onda želimo da njihov položaj bude uređen, onda želimo da budu zaštićeni, onda želimo da budu izjednačeni sa bilo kojim drugim radnikom. Ne može biti razlike između ljudskih bića samo zato što dolazi iz zemlje koja nije članica Evropske unije - kazao je Vulin na konferenciji za novinare posle sastanka.

Ministri regiona, Srbije i Rumunije iz koje takođe posredničke agencije dovode radnike masovno u zemlje V4 na privremeno, dogovorili su se, kako je kazao Vulin, da se povežu nacionalne inspekcije rada i ministarstva kako bi se blagovremeno znalo kuda odlaze radnici, kakvi su njihovi ugovori i ko su njihovi poslodavci.

- Samo na taj način ćemo moći da stanemo na put nesavesnim poslodavcima koji misle da u 21. veku u Evropi mogu da trguju ljudima, da mogu da im ne daju sve informacije, da ih eksploatišu, prisiljavaju na rad u lošim uslovima i da krše sve zakone - rekao je Vulin.

U najboljem interesuje EU je da radnici iz Srbije budu prijavljeni i da plaćaju doprinose i porez.

- Na taj način neće biti pretnja nijednom radniku u Slovačkoj - rekao je Vulin.

Ministri su se danas dogovorili o merama kojima će otežati iznajmljivanje radnika posredničkim agencijama i naterati istovremeno poslodavce da ne krše radnička i sindikalna prava gastarbajtera.

Dogovoreno je takođe da ministarstvo države koja je posumnjala da se krše propisi odmah o tome obavesti svoje partnere u drugoj državi kao i da sankcioniše poslodavce koji propise krše, a Rihter je kao model naveo sporazum Slovačke i Mađarske po kojem je taj rok skraćen sa 30 dana na 48 sati.

U Slovačkoj je zaposleno oko 5.800 radnika iz Srbije, a od toga manje od 600 ima pojedinačne dozvole za rad od slovačkih biroa rada, dok su ostale dovele često sumnjive agencije za zapošljavanje.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.