Srpski radnici u inostranstvu treba da budu zaštićeni kao oni u EU

Izvor: RTS, 01.Jun.2017, 16:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Srpski radnici u inostranstvu treba da budu zaštićeni kao oni u EU"

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin ističe da je za Vladu Srbije od velikog značaja da nastavi da poboljšava položaj srpskih radnika, pa čak i kad rade u inostranstvu.
Aleksandar Vulin, koji je u Bratislavi razgovarao sa ministrom za rad, socijalna pitanja i porodicu Slovačke Janom Rihterom, kao i sa predstavnicima ministarstava za rad Češke, Poljske, Rumunije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i Mađarske, najavio je da će ubrzo biti potpisan protokol o saradnji između Ministarstva za rad Srbije i Slovačke.

"Na konferenciji smo dogovorili da ćemo veoma brzo potpisati protokol o saradnji u oblasti rada i zapošljavanja između Ministarstava za rad Srbije i Slovačke i na taj način još jednom poboljšati i učvrstiti položaj naših radnika koji rade na prostoru Slovačke", rekao je Vulin.
Dodao je da je konferencija veoma važna i zbog toga što su imali mogućnost da razgovaraju sa drugim zemljama u koje odlaze da rade naši ljudi i da sklope određene bilateralne sporazume kako bi se poboljšao položaj naših radnika, ali i kako bi ih izjednačili sa položajem zaposlenih u matičnim zemljama.
Prema njegovim rečima, radnik koji radi u EU, bez obzira da li dolazi iz Srbije ili neke druge zemlje mora biti na isti način zaštićen, a Vlada Srbije će se boriti da se to odnosi i na naše građane i da se posebno vodi računa o tome.
"Za nas je, naravno, najveći interes da radnici ostanu da rade i žive u svojoj zemlji, Srbiji. Ali ako moraju da idu, hoćemo da budu zaštićeni, hoćemo da se na njih odnose sva prava, da imaju sve mogućnosti i svaku zaštitu koju ima i bilo koji njihov kolega iz neke od zemalja Evropske unije", rekao je Vulin.
Predstavnici ministarstava rada Slovačke, Češke, Mađarske, Poljske, Rumunije i Srbije su pohvalili dosadašnju saradnju i istakli da je zajednički cilj suzbijanje društvene nejednakosti u pogledu zapošljavanja građana svih država, sprečavanje rada na crno i nezakonitog upućivanja radnika.
Kako je navedeno, složili su se da je saradnja bitna za sve strane kako bi se zaštitila socijalna prava zaposlenih.

Predstavnici ministarstava šest država dogovorili su dalje razvijanje saradnje naročito u pružanju podrške relevantnim institucijama koje vrše inspekcijske nadzore u oblasti rada i zapošljavanja, i to pre svega u slučajevima nezakonitog zapošljavanja.
Posebna pažnja će se posvetiti kontroli upućivanja radnika u skladu sa pravnim propisima zemlje prijema, zakonodavstvu EU i međunarodnim ugovorima koji su obavezujući za sve države.
Dogovoreno je i da ministarstvo države koja je posumnjala da se krše propisi odmah o tome obavesti svoje partnere u drugoj državi kao i da sankcioniše poslodavce koji propise krše.
Učesnike sastanka koji je održan u bratislavskom zamku pozdravio je prvi potpredsednik Vlade Slovačke Petar Pelegrini koji je istakao značaj zajedničkog rada na rešavanju problema, kao i činjenicu da se saradnja proširila i na zemlje koje nisu članice Višegradske grupe.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Srpski radnici u inostranstvu da budu zašštićeni kao oni u EU

Izvor: Blic, 01.Jun.2017

Srpski radnici u inostranstvu moraju da budu zaštićeni na isti način kao i njihove kolege iz zemalja EU, izjavio je danas ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin dodajući da je za Vladu Srbije od velikog značaja da nastavi da poboljšava položaj naših radnika...

Nastavak na Blic...

Vulin u Slovačkoj: Zaštititi srpske radnike

Izvor: N1 televizija, 01.Jun.2017

Za Vladu Srbije je od velikog značaja da nastavi da poboljšava položaj naših radnika, pa čak i kad rade u inostranstvu, rekao je u Bratislavi ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin...Vulin je na sastanku sa ministrom za rad Slovačke Janom Rihterom i predstavnicima...

Nastavak na N1 televizija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.