Uhapšeno još pet onkologa i dvoje farmaceuta

Izvor: Politika, 04.Nov.2010, 23:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uhapšeno još pet onkologa i dvoje farmaceuta

U nastavku akcije „Kraba” sedmoro osumnjičenih za namerno povećavanje potrošnje leka „erbituks” kompanije „Merk Serono” Potpis: Lekari osumnjičeni da su primili mito od dva miliona dinara

Pod sumnjom davanja, odnosno primanja mita juče je uhapšeno pet lekara i dvoje predstavnika farmaceutske kuće „Merk Serono”. Direktor policije Milorad Veljović je pojasnio da je reč o nastavku hapšenja u okviru akcije „Kraba”. Prema saopštenju MUP, u pitanju je zajednička >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << akcija Kriminalističke policije, Tužilaštva za organizovani kriminal i Višeg tužilaštva iz Beograda, Kragujevca, Niša i Sremske Kamenice, kao i Ministarstva zdravlja. Uhapšeni su Jasmina Gutović i Vladan Jovanović iz nemačke farmaceutske kompanije „Merk Serono”. Među uhapšenim lekarima su doktorka Borislava Nikolin, internista onkolog u Institutu za onkologiju Vojvodine iz Sremske Kamenice, dr Aleksandar Dagović iz Kliničkog centra Kragujevac, dr Zoran Andrić internista onkolog iz KBC „Bežanijska kosa”, kao i dr Stojan Radić i Milan Marković iz Kliničkog centra u Nišu.

U saopštenju MUP-a Srbije se precizira da su osumnjičeni lekari „tokom 2008. i 2009. godine zahtevali i dobili novac-mito u ukupnom iznosu od dva miliona dinara od predstavnika farmaceutske kompanije Merk iz Beograda, koja je proizvođač i distributer citostatika ’erbituks’, kako bi uticali na povećanje potrošnje ovog leka, a samim tim i ostvarivanja što većeg obima prometa navedenoj farmaceutskoj kompaniji”.

U zdravstvenim ustanovama iz kojih su privedeni lekari, kao ni u farmaceutskoj kući „Merk Serono”, nije bilo zvaničnih komentara nastavka akcije „Kraba”, koja je, podsećamo, počela 30. juna kada je zbog sumnje da su primili odnosno davali mito uhapšeno ukupno osam osoba, lekara i farmaceutskih predstavnika. Oni su osumnjičeni da su od marta 2007. godine do kraja 2009. godine, primili novac u iznosu većem od 80 miliona dinara i 150.000 evra.

Ministar zdravlja, profesor dr Tomica Milosavljević u sapštenju povodom još jednog hapšenja lekara navodi da mu „nije nimalo prijatno” kada saznaje za hapšenja zdravstvenih radnika i da ga to „veoma pogađa i kao čoveka i kao lekara”.

– Iskreno se zalažem za borbu protiv korupcije i kriminala u svim segmentima društva, pa i u zdravstvu. Toj borbi dajem lični doprinos i želim da se žito razdvoji od kukolja i da beli mantili budu beli, a ne crni, i da oni koji su krivi budu kažnjeni, ali da stručni, pošteni lekari budu cenjeni. Ostavljam nadležnima da rade svoj posao, a pojedincima da odgovaraju za svoje postupke i pred institucijama i pred javnošću – poručio je ministar zdravlja.

Direktor Instituta za onkologiju u Sremskoj Kamenici, profesor dr Dušan Jovanović, za „Politiku” je kratko rekao da u ovoj ustanovi nemaju komentar.

– Znam da je privedena i jedna naša doktorka, a ostalo saznajemo iz medija. Nemam komentar. Koleginica je bila vredna i radna – kazao je dr Jovanović.

Kako saznajemo u ovoj ustanovi nije bilo novih provera dokumentacije poput onih koje su rađene u prvoj polovini godine, uoči junskog obelodanjivanja rezultata akcije „Kraba”.

Dr Jovanović ne krije žaljenje i iznenađenje što je u akciji „Kraba” sada osumnjičen i lekar iz ustanove na čijem se čelu on nalazi.

– Kod nas još ne postoji sistem kontrole ulaska farmaceutskih predstavnika u zdravstvene ustanove, kao što je to urađeno u svetu, ali na tome se sada ubrzano radi. To je u nacrtu pravilnika o načinu oglašavanja lekova, koji je pripremilo Ministarstvo zdravlja. Do sada, kada predstavnik farmaceutske kompanije dođe, ide pravo kod lekara u sobu. Po novoj uredbi to više neće moći tako – kazao je dr Jovanović.

U kabinetu direktora beogradskog Kliničko-bolničkog centra „Bežanijska kosa”, čiji je lekar takođe osumnjičen za primanje mita, „Politici” je rečeno da je direktor dr Vlada Kovčin, koji je jedini ovlašćen da daje izjave, službeno odsutan.

Privođenje dvoje zaposlenih farmaceutske kuće „Merk Serono” u beogradskom predstavništvu ove nemačke kompanije „ne mogu da komentarišu zbog pravila kompanije”. Prema nezvaničnim podacima, Jasmina Gutović bila je nekoliko puta na informativnom razgovoru u policiji. Njene kolege ne kriju iznenađenje jučerašnjim događajima. Tvrde da se „ništa novo” nije dešavalo od juna, kažu da ova kompanija sarađuje sa organima vlasti i da je ustupila svu dokumentaciju koja se odnosi na 2008. i 2009. godinu.

Olivera Popović

----------------------------------------

Osumnjičeni profesor bio direktor klinike

Niš – Hapšenje dr Stojana Radića i dr Milana Markovića, lekara sa Klinike za onkologiju niškog Kliničkog centra predstavlja veliko iznenađenje za sve zaposlene u ovoj medicinskoj ustanovi, rekao je juče za „Politiku” generalni direktor centra profesor dr Srbobran Trenkić:

– Obojica naših kolega su priznati stručnjaci u oblasti onkologije i do sada nikakvih sumnji i primedbi na njihov rad nije bilo. Tim više smo svi iznenađeni hapšenjem i razlogom zbog kojih su lišeni slobode – rekao nam je profesor Trenkić.

Na naše pitanje da li se u KC Niš znalo za istragu, vođenu protiv lekara i da li je nedavno dr Stojan Radić zbog toga smenjen sa funkcije direktora Klinike za onkologiju, dr Trenkić kaže:

– Dr Radić je smenjen zbog nerealizovanja zadataka i obaveza dobijenih od rukovodstva centra i njegova smena uopšte nema veze sa ovim hapšenjem i krivičnim postupkom, koji se protiv njega vodi.

Dr Stojan Radić bio je i redovni profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Nišu.

T. T.

objavljeno: 05.11.2010.

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.