U Srbiji petina građana primala mito

Izvor: Blic, 05.Avg.2010, 15:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Srbiji petina građana primala mito

Bosna i Hercegovina je najkorumpiranija zemlja u Evropi, pokazalo je najnovije istraživanje "Transaprensi internešenela".

Prema rangiranju koje je "Transparensi internešenel" sproveo prošle godine Srbija se po indeksu percepcije korupcije, među zemljama regiona ponovo našla pri samom dnu, na 83. mestu i ocenom 3,5.

Sa indeksom od 3,5 Srbija se nalazi iza svih zemalja bivše Jugoslavije, osim Bosne i Hercegovine. Najnovije istraživanje "Transaprensi internešenela" >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pokazalo je da je Bosna i Hercegovina najkorumpiranija zemlja u Evropi i da se nalazi na 99 mestu.

Prema tom istraživanju svaki građanin BiH u proseku prilikom posete lekaru plaća 126 evra, a sa prosečno oko 213 evra univerzitetski profesori se"obavezuju na naklonost".

U Srbiji je, prema podacima "Transparensija", prošle godine petina građana primala mito, a u Bugarskoj, koja je članica Evropske unije, to je činio svaki četvrti stanovnik

Crna Gora je napredovala pa je tako u 2009. ranigana na 69. mestu sa indeksom 3,9, dok je Albanija pala niže - na 95. mesto sa indeksom 3,2.

Hrvatska je zabeležila pad i sa ocenom 4,1 deli 66. mesto sa Gruzijom i Kuvajtom. Četiri balkanske zemlje dele 71, mesto sa indeksom 38 - Makedonija, Grčka, Rumunija i Bugarska.

Od zemalja bivše Jugoslavije Slovenija je najbolje rangirana i nalazi se na 27 mestu. U Srbiji je, prema podacima "Transparensija", prošle godine petina građana primala mito, a u Bugarskoj, koja je članica Evropske unije, to je činio svaki četvrti stanovnik.

"Političke elite su pokretački motor za korupciju u BiH", kaže direktor "Transparensija" u BiH Srđan Blagovčanin.

"Takozvana mala korupcija u oblastima kao što su zdravstvo, školstvo, administracija i policija proizilazi iz velikih prevara."

Građani vide da "velike ribe" u politici ostaju nekažnjene i stoga smatraju ispravnim i pravednim da svoje želje rešavaju plaćanjem "bakšiša", navodi on.

"Srbija je napredovala, ali nedovoljno"

Opšti je utisak da je Srbija po zastupljenosti korupcije u svim sferama društva, od početka godine napravila napredak u dve oblasti - zadržan je trend porasta broja otkrivenih krivičnih dela korupcije i ostvaren je pomak na uspostavljanju institucija i donošenju zakona, izjavio je izvršni direktor "Transparetnosti Srbija" Nemanja Nenadić.

On je naglasio da je ovaj trend bio zastupljen i u ranijim godinama, ali je istakao da je i dalje, generalno, stanje u Srbiji veoma loše i nezadovoljovajuće, naročito ako se ima u vidu praktična primena antikorupcijskih zakona.

"Počela je sa radom važna institucija - Agencija za borbu protiv korupcije i to je značajna novina u ovoj godini. Međutim, stanje je i dalje veoma loše i nezadovoljavajuće, jer se ne sprovode neki bitni antikorupcijski zakoni koji su doneti u ranijim godinama. Tako recimo, neke bitne odredbe iz Zakona o javnim nabavkama nisu sprovodene u delo, poput formiranja nezavisne Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki", naveo je Nenadić.

Nenadić smatra da su mito i korupcija u Srbiji ravnomerno raspoređeni po raznim sektorima društva - pravosuđe, zdravstvo, školstvo...

Na pitanje da li može da izdvoji segment društva u kome je korupcija više uzela maha, Nenadić je naveo da "ne postoje toliko značajne razlike u raširenosti korupcije po pojedinim sektorima" i naglasio da nivo zastupljenosti korupcije najviše zavisi od toga kolika su diskreciona ovlašćenja data nekoj konkretnoj osobi i da li se nalazi na položaju gde se "obrće veliki novac".

"Mislim da je korupcija prilično ravnomerno raspoređena po raznim sektorima društva - pravosuđe, zdravstvo, školstvo...itd. Generalno može se samo govoriti o tome da korupcije ima više tamo gde se obrće veliki novac i gde postoje velika diskreciona ovlašćenja", naglasio je on.

Nenadić je kao primer naveo poslove sprovođenja javnih nabavki, raspoređivanja budžetskih sredstava po osnovu subvencija, donošenja diskrecionih odluka u vezi sa odobrenjem raznih dozvola i drugo.

"Jedan od osnovnih problema Srbije je i u političkoj sferi, odnosno u tome što i dalje politički razlozi igraju snažniju ulogu nego pravni kada se donose i kada se primenjuju zakoni", kazao je Nenadić.

On nije mogao da navede konkretne indekse percepcije, odnosno podatke o tome gde se Srbija nalazi na listi korumpiranih zemalja u ovoj godini, ističući da će oni biti saopšteni tek u oktobru.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.