Izvor: Glas javnosti, 22.Jun.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tumor nestaje kad ne dobije „hranu“

BEOGRAD - Napredovanje medicine budi nadu da će čovečanstvo uskoro moći da se suprotstavi strašnoj i sve raširenijoj bolesti - kanceru, za koji još ne postoji pouzdan lek. Međutim, inovacije u farmakologiji su dovele do razvoja terapijskih modaliteta, koji će dati veliki doprinos smanjenju smrtnosti, odnosno primeni preparata koji su usmereni na „izgladnjivanje“ tumora. Dobra vest je da će ovi savremeni lekovi, koji se primenjuju u svetu, odlukom RZZO biti dostupni i obolelima u Srbiji >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << i što je najvažnije - moći će da se nabave o trošku fonda.

- Za razliku od standardnog načina lečenja tumora, ova nova vrsta lekova je dobar primer ciljane terapije koja radi na principu zaustavljanja procesa stvaranja novih krvnih sudova koji bi hranili tumor - kaže za Glas doktor Vladimir Kovčin, načelnik službe onkologije u Kliničko-bolničkom centru „Bežanijska kosa“. On naglašava da, nažalost, još ne postoji „idealan“ lek, kao i da su citostatici verovatno dostigli svoj „maksimum“ i da je pojava novih medikamenata veoma korisna.

Kao veoma bitan podatak doktor Kovčin navodi razumevanje i podršku RZZO, koji je stavljanjem novog leka na pozitivnu listu omogućio da se lečenje naših pacijenata, pre svega onih koji su oboleli od kolorektalnog karcinoma, odnosno raka debelog creva, jer tu daje najbolje rezultate, približi svetskim trendovima.

Kombinovanje postojećih i primena inovativnih terapijskih opcija, po mišljenju lekara, bitno unapređuje lečenje i kvalitet života obolelih, posebno sada kada se beleži trend porasta. Najčešći su rak debelog creva, dojke i pluća, jer se, po nekim procenama, smatra da ova tri maligniteta godišnje u svetu odnesu više od dva miliona života. I u našoj zemlji su te vrste raka vrlo učestale i broj obolelih stalno raste.

Ne treba, po mišljenju doktora, zanemariti činjenicu da je sada dijagnostika mnogo bolja, što dovodi do efikasnijeg otkrivanja bolesti i može imati uticaj na stvaranje mračne slike o epidemiji kancera. Međutim, on smatra da je neophodno naglasiti i da je sve više obolelih, ali i sve više onih koji žive s tom dijagnozom, koja je nekada značila isključivo tragičan ishod.

- Primetno je da se broj obolelih od raka povećava i pored toga što se u Srbiji ne vodi evidencija i što lekari, mada su dužni, ne prijavljuju kada otkriju tu tešku bolest - kaže doktor Kovčin, uz napomenu da za povećanje broja obolelih, koje je primetno i među sve mlađom populacijom, ima dosta razloga, ali i da je moguće prepoznati neke faktore rizika.

On kao važne razloge navodi genetske predispozicije, rizičan način života, zagađenje, nepravilan način ishrane, pri čemu prehrambeni proizvodi obiluju aditivima i hormonima, ali i stres kao uticajan faktor.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.