Tajne Gnjezda Ognjenog orla

Izvor: TvojPortal.com, 04.Okt.2012, 14:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tajne Gnjezda Ognjenog orla

Tvoj portal  Eksplozij vulkana, pad meteora ili pad vanzemaljskog komsičkog broda? Ruski naučnici nameravaju da stave tačku na sporove o poreklu jednog od najzagonetnijih mesta na planeti- Patomskog kratera u Istočnom Sibiru. Na proleće naredne godine prema jedinstvenom geološkom objektuu Irkutskoj oblasti uputiće se već deveta po redu naučna ekspedicija.


Patomski krater se uzdiže iznad sibirske tajge poput egipatske priramide. Lokalni lovci ga nazivaju Gnjezdom >> Pročitaj celu vest na sajtu TvojPortal.com << ognjenog orla. Iz helikoptera ovaj sivi krečnjački konus od 40 metara zaista deluje kao ogormno gnjezdo. Njegov prečnik iznosi 160 metara, skoro dv aputa više od fudblaskog terena. Vrh uzvrišenja je ravan. U cnetru, kao ginatsko jaje, nalazi se brdašce visoko 12 metra. Direktor Instituta za Zemljinu koru Dmitrij Gladkočub smatra da nije sasvim korektno zazivati ovo uzvišenje kraterom.
Pod kraterom se podrazumevaju ulegnuća. Ovde, naprotiv, postoji konus, tačnije pozitivna forma reljefa, kao prvo. Kao drugo, pod kraterom se podrazumevaju takve forme reljefa koje nastaju posle pada kosmičkih tela.
Poreklo Gnjezda ognjenog orla pokušavalo je da utvrdi već 8 naučnih ekspedicija. Ali ni meteorisku, ni ufološku verziju uzvišenja one nisu mogle da potvrde. Sakupljeni podaci omogućili su da se pretpostavi da je to takzovani kriovulkan. On je mogao da se pojavi u uslovima večitog leda pre oko 500 godina, tačnije u malom ledenom dobu. Dmitrij Gladkočub objašnjava kao je mogao da se pojavi objekat tako neobične forme:
Jednostavno u toku dugogodišnjem smrzavanja podzemnih voda, površina se ispupčila. Pošto se klima promenila, došlo je otopljenje, led se unutra otopio. I centralni deo ovog uzvišenja pdo dejstvom zemljine teže se provalio, formirajući takvu strukturu.
Naučnik ne isključuje da se Patomski krater i dalje formira. Kako bi se potvrdila ova pretpostavka, u nekoliko tačaka uzvišenja bili su postavljeni specijalni prijemnici. Ako naredne godine naučni pronađu da se njihov položaj promenio, znači da krater još živi. Govori stalni učesnik ekspedicije Dmitrij Semjonov.
Posle poslednje ozbiljne ekspedicije koja je bila pre dve godine, dobijen je izvestan materijal koji zahteva preciziranje. Na primer, geofizičari iz Uralskog rudarskog instituta su izveli tamo preciznu geodeziju. Sada treba otići na lice mesta i proveriti kako se promenio krater: da li se spušta, podiže ili širi.
U toku predstojeće ekspedicije planira se da se izvede niz novih istraživanja. Savremena aparatura će omogućiti da se istraži krater u dubini do kilometar i po i da se dobiju maksimalno potpuni podaci o njegovom sklopu.
Patomski krater je pronašao irkutski geolog Vadim Kolpakov 1949. godine. Od tada Gnjezdo ognjenog orla golica umove naučnika čitavog sveta. Trenutno vlasti Irkutske oblasti rešavaju pitanje formiranja posebne zaštićene zone na mestu neobičnog geološkog objekta.
Izvor:Glas Rusije

Nastavak na TvojPortal.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TvojPortal.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TvojPortal.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.