Svetski dan slobode medija

Izvor: RTS, 03.Maj.2013, 08:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svetski dan slobode medija

U svetu se obeležava Svetski dan slobode medija, uz poruke da svi medijski radnici moraju da rade bez straha i odmazde i da pretnje i nasilje kojima su izloženi moraju biti zaustavljeni.

Dvadesetu godinu zaredom, u svetu se obeležava Svetski dan slobode medija. Svetske organizacije poručuju da medijski radnici moraju da rade bez straha i da se moraju zaustaviti pretnje kojima su izloženi.

UNESKO od 1997. godine dodeljuje i nagradu "Giljermo Kano" zaslužnim pojedincima, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << organizacijama ili institucijama za izuzetan doprinos odbrani slobode medija.

Nagrada nosi ime po kolumbijskom novinaru koji je pisao o narko-kartelima i koji je zbog toga ubijen 1986. godine ispred svoje redakcije.

Ovogodišnja dobitnica je novinarka iz Etiopije Rejot Alemu, koja je kritički pisala o političkoj situaciji i socijalnim temama u svojoj zemlji, fokusirajući se na siromaštvo i jednakost polova.

Uhapšena je 2011. godine i služi petogodišnju zatvorsku kaznu.

U zajedničkoj poruci generalnog sekretara UN Ban Kimuna i generalne sekretarke UNESKO-a Irine Bokove ističe se da je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za izgradnju slobodnog i demokratskog društva i jačanje prava pojedinaca.

Ban i Bokova ističu neophodnost postojanja sigurnog okruženja u kojem svi mogu da govore slobodno i otvoreno, bez straha i odmazde.

Oni su upozorili da je svake godine sloboda izražavanja na udaru novih pretnji, a novinari su često meta nasilja, jer pomažu da se obezbedi transparentnost javnih poslova.

"Više od 600 novinara ubijeno je u poslednjih deset godina, mnogi od njih dok su izveštavali iz sredina koje nisu zahvaćene sukobima. Atmosfera nekažnjivosti opstaje. U devet od deset slučajeva ubistvo novinara prođe nekažnjeno. Previše medijskih radnika trpi zastrašivanje, pretnje i nasilje. Moramo pronaći rešenje za takvu nesigurnost i nepravdu", zaključuju oni.

Predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić poručio je da je slobodna, pluralistička i nezavisna štampa od ključnog značaja za promovisanje ljudskih prava i dobrog upravljanja.

"Novinarstvo je plemenit poziv. U svakom društvu štampa ima potencijal da deluje kao bedem protiv zloupotreba vlasti, pomažući da se otkriju neprijatne istine", poručio je Jeremić u svečanom obraćanju Generalnoj skupštini UN.

Zabrinutost za bezbednost novinara

Iz OEBS-a upozoravaju da i u zemljama članicama te organizacije postoji zabrinutost u vezi sa pravima novinara i njihovom bezbednošću.

Predsedavajući OEBS-a, ukrajinski ministar spoljnih poslova Leonid Kožara, ukazao je na značaj posvećenosti država članica OEBS-a slobodi medija i njihovoj dužnosti da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.

"Mnogi od napada protiv novinara nikada nisu razrešeni, počinioci i nalogodavci nisu krivično gonjeni", rekao je Kožara i naglasio da je to neprihvatljivo.

"Svi novinari i medijski radnici moraju da rade bez straha za svoju bezbednost i sigurnost", rekao je Kožara, dodavši da sloboda medija spada u prioritete ukrajinskog predsedavanja OEBS-om.

I predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović istakla je da pretnje, zastrašivanja, uznemiravanje i nasilje moraju da budu zaustavljeni.

"Mi - novinari, mediji, vlade, nevladine i međunarodne organizacije moramo zajedno da radimo na zaustavljanju ovog zabrinjavajućeg trenda", naglasila je Mijatović.

Generalna skupština UN-a 1993. godine donela je odluku o obeležavanju Svetskog dana slobode medija, s ciljem da se podigne svest o značaju slobode štampe i kako bi se vlade država podsetile da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.

Centralna manifestacija u organizaciji Uneska ove godine se održava u San Hoseu u Kostariki, od 2. do 4. maja, a glavna tema je "Sigurni da govore: Obezbeđivanje slobode izražavanja u svim medijima", sa posebnim akcentom na sigurnost novinara, pitanja nekažnjivosti i digitalne bezbednosti.

Tim povodom Unesko je objavio publikaciju "Pritisci na slobodu: 20 godina Svetskog dana slobode medija", koja sadrži osvrte na početke, pa sve do izazova sa kojima će sloboda štampe biti suočena u budućnosti.

Tu su i svedočenja 27 pojedinaca i organizacija koji su deo borbe za slobodu medija.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.