Šta muči srpsku mučenicu

Izvor: RTS, 04.Apr.2015, 22:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta muči srpsku "mučenicu"

Od 2.000 registrovanih proizvođača alkoholnih pića u Srbiji, u proteklih pet godina licencu je zadržalo samo 300 destilerija. Ostali posluju u sivoj zoni. Nepouzdana metoda utvrđivanja porekla voćne sirovine u rakiji jedan je od razloga za gašenje destilerija, tvrde proizvođači.
Za rakiju i vino uvek ima mesta i novca. A da li u zemlji šljiva ima dovoljno sirovina za proizvodnju? Neke naše rakije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << su skuplje od viskija i nijedna izvezena flaša se nije vratila zbog lošeg kvaliteta.

Poslednjih godina situacija se menja i, kako tvrde upućeni, zbog nepouzdanih laboratorijskih metoda i različite dokumentacije, proizvođači je sve teže plasiraju.
"Možete doći u situaciju da pošaljete uzorak, na osnovu domaćih analiza, u inostranstvo, odnosno pošaljete celu isporuku u inostranstvo, i neko utvrdi tamo da analiza ne odgovara", kaže Ivan Urošević, predsednik Grupacije proizvodnje alkoholnih pića.
Za mnoge naše proizvođače, analize kvaliteta alkoholnih pića skupe su i u inostranstvu, pa se obraćaju domaćim laboratorijama s licencom. Jedna od njih, laboratorija u Bečeju, proverava kvalitet vina i rakija po međunarodnim metodama.
"Poreklo etanola ukazuje na to da li je etanol, konkretno kod voćnih rakija, voćnog porekla, što je specifično za Srbiju. Postoje brojna alkoholna pića koja se prave od žita, kao što je viski - koja su bezbedna. Naravno, parametri bezbednosti su ključni, tu se radi o teškim metalima, kontroli etanola i oni su ključni kod potrošača", kaže Aleksandra Bauer, direktorka SP Laboratorije Bečej.
Ivan Smajlović, jedini stručnjak sa licencom Ministarstva poljoprivrede za utvrđivanje voća u alkoholnim pićima, smatra da laboratorija u Bečeju našim proizvođačima rakija neosnovano osporava da su ispečene od voća.
"Na osnovu tih rezultata ja se ne bih usudio da dam stručno mišljenje da je stvarno u pitanju falsifikat, odnosno ilegalna praksa dodavanja melasnog etanola poreklom iz šećerne repe", kaže Smajlović.
U Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine potvrdili su da registruju laboratorije kvalifikovane za utvrđivanje bezbednosnih i ostalih parametara za rakije, vina i alkoholna pića.
Ipak, u Srbiji se čeka osnivanje nacionalne referentne laboratorije i za tu oblast. To bi doprinelo legalizaciji proizvodnje, a uložena sredstva brzo bi se vratila, jer je akciza na žestoka alkoholna pića od 120 do 190 dinara po litru.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Kakvog kvaliteta je naša rakija?

Izvor: Radio 021, 05.Apr.2015, 10:55

Od 2.000 registrovanih proizvođača alkoholnih pića u Srbiji, u proteklih pet godina licencu je zadržalo samo 300 destilerija. Ostali posluju u sivoj zoni...Nepouzdana metoda utvrđivanja porekla voćne sirovine u rakiji jedan je od razloga za gašenje destilerija, tvrde proizvođači...Za rakiju...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.