
Izvor: TangoSix.rs, 26.Feb.2025, 08:02
Srpski vazduhoplovni inženjer ima rešenje: Pretnja asteroida „2024 YR4“ i moguće strategije odbrane planete Zemlje
Asteroid 2024 YR4, otkriven je 27. decembra 2024. godine od strane sistema ATLAS u Čileu. Predstavljao je do pre neki dan značajnu pretnju Zemlji, sa procenjenom šansom za udar od 3,1% (1 prema 32) 22. decembra 2032. godine. Ovaj nebeski objekat, prečnika između 40 i 90 metara, mogao bi, u slučaju udara, da oslobodi energiju od oko 8 megatona TNT-a, što je više od 500 puta jače od atomske bombe bačene na Hirošimu.
Potencijalna putanja udara, poznata >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << kao „koridor rizika“, proteže se od istočnog Pacifika, preko Severne i Južne Amerike, Atlantskog okeana, Afrike, Bliskog Istoka, sve do Azije. Ova putanja obuhvata gusto naseljene gradove poput Bogote, Mumbaja i Dake, sa ukupno preko 100 miliona ljudi koji bi mogli biti u zoni rizika.
Srećom, NASA je u ponedeljak saopštila nove podatke. Američka svemirska agencija sada procenjuje da postoji 0,0017% šanse da asteroid udari u Zemlju u decembru 2032, dok evropska svemirska agencija ESA ima sličnu procenu rizika od 0,002%. To je mogućnost udara od 1 prema 59.000, što znači da postoji 99,9983% šanse da će asteroid bezbedno proći pored Zemlje za sedam godina. Novi podaci takođe pokazuju da asteroid ima 1,7% šanse da udari u Mesec, ali ni to ne predstavlja rizik za Zemlju.
Nakon dodatnih posmatranja, stručnjaci NASA-e su izračunali preciznije modele putanje asteroida i zaključili da ne postoji značajan potencijal da ovaj asteroid udari u našu planetu u narednih sto godina.
…međutim, tematika odgovora Zemljana na ovu pretnju je više nego interesantna, pa ću je za Tango Six detaljnije elaborirati.
Moguće Strategije Odbrane
„Druga mogućnost je upotreba nuklearnog oružja, ali njegova efikasnost u svemiru znatno se razlikuje od one na Zemlji“.
U odgovoru na ovu pretnju, međunarodne svemirske agencije, uključujući NASA-u, Evropsku svemirsku agenciju (ESA) i kinesku svemirsku agenciju, aktivno prate asteroid i razmatrali su moguće strategije za njegovo skretanje. Jedna od predloženih metoda je korišćenje kinetičkog udarača za promenu putanje asteroida, slično NASA-inom DART eksperimentu iz 2022. godine. Međutim, s obzirom na vremenska ograničenja i složenost misije, stručnjaci upozoravaju da bi moglo biti prekasno za efikasno skretanje asteroida ove veličine.
Kinetički Udar i Nuklearna Opcija
Svi se sećamo filma Armagedon i hrabrog Brusa Vilisa, koji u poslednjem trenutku uništava asteroid nuklearnom bombom, spasavajući svet i postajući legenda. Naravno, u stvarnom životu stvari su daleko od filmskog scenarija punog netačnosti i nelogičnosti, ali umetnička sloboda je neizbežna u takvim ostvarenjima.
Kinetički udar se često razmatra kao primarna metoda za skretanje asteroida poput YR4. Ova tehnika uključuje slanje svemirske letelice koja bi velikom brzinom udarila u asteroid, prenoseći mu impuls i menjajući njegovu orbitu. Iako je ovaj metod primenljiv kod srednje velikih asteroida uz dovoljno vremena za pripremu, njegova efikasnost zavisi od sastava asteroida. Ako je YR4 rastresita gomila stenja („rubble pile asteroid“), deo energije može biti apsorbovan umesto da se prenese kao koristan impuls. Takođe, ako se udar dogodi prekasno, možda neće biti dovoljan da značajno promeni putanju i spreči sudar sa Zemljom.
Druga mogućnost je upotreba nuklearnog oružja, ali njegova efikasnost u svemiru znatno se razlikuje od one na Zemlji. Kada nuklearna bomba eksplodira u atmosferi, koristi vazduh da stvori snažan udarni i povratni talas koji pojačava destrukciju. Međutim, u vakuumu svemira ne postoji medijum koji bi prenosio taj udarni talas, pa bi glavni efekti eksplozije bili zračenje i direktna termalna energija. Ako bi detonacija bila izvedena blizu YR4, intenzivna toplota mogla bi da ispari deo njegove površine, stvarajući silu koja bi promenila njegovu orbitu. Ipak, ako je asteroid porozan, deo energije mogao bi biti apsorbovan, smanjujući efekat. Direktan nuklearni udar mogao bi razbiti asteroid na više fragmenata, što bi moglo predstavljati još veću pretnju umesto da ga bezbedno skrene sa kursa.
Ograničenja Električnog Pogona
Niskopotisni električni pogon (EP), poput jonskih motora ili solarnih jedara, nije praktično rešenje za pomeranje YR4 u kratkom vremenskom periodu. Ovi sistemi mogu pružiti kontinuirani i efikasan potisak tokom dugih perioda, ali im je potrebno više meseci ili čak godina da značajno promene orbitu asteroida. U slučaju predstojećeg udara, ovako spor potisak ne bi proizveo potrebnu devijaciju na vreme. Zbog velike mase asteroida, samo metode sa visokom energijom i trenutnim impulsom – poput kinetičkog udara ili nuklearne detonacije – dolaze u obzir ako je vremenski okvir ograničen. Ukoliko bi YR4 bio otkriven dovoljno rano, metode postepenog guranja mogle bi biti opcija, ali trenutna tehnologija i operativna ograničenja čine ih neprimenjivim za hitne scenarije planetarne odbrane.
Uloga Misije „Apophis-ExL“ i „ExLabs-a“
Misija „Apophis-ExL“, koju razvija „ExLabs“ iz Kalifornije, pod mojim vođstvom, predstavlja ključni korak ka naprednim asteroidnim istraživanjima i operacijama u dubokom svemiru. Ova misija će omogućiti detaljno proučavanje Apofisa, uključujući mapiranje površine, analizu sastava i procenu potencijalnih resursa. Pored naučne vrednosti, „Apophis-ExL“ će testirati kritične tehnologije za buduće misije presretanja i modifikacije putanja asteroida. Iskustva stečena ovom misijom mogu direktno doprineti budućim planetarnim odbrambenim strategijama, naročito u slučaju asteroida kao što je YR4, gde je potreban brz i precizan odgovor.
Potreba za Kontinuiranim Praćenjem i Planetarnom Odbranom
Kontinuirano praćenje Zemlji bliskih asteroida (NEA) i razvoj efikasnih strategija planetarne odbrane ključni su za zaštitu naše planete od potencijalnih udara. Iako su trenutno poznati mnogi asteroidi, novi objekti se otkrivaju svakodnevno, a neki od njih mogu predstavljati pretnju u budućnosti.
Misije poput naše „Apophis-ExL“ i potencijalni manevri za presretanje asteroida poput YR4 pokazuju koliko je važno imati operativne kapacitete za rano otkrivanje i brzo reagovanje. Bez stalnog nadzora i razvijenih tehnologija za preusmeravanje ili neutralizaciju pretećih asteroida, civilizacija ostaje ranjiva na iznenadne kosmičke opasnosti.
Zato je neophodno ulagati u globalni sistem planetarne odbrane, koji bi obuhvatio napredne teleskopske mreže, izviđačke misije i operativne presretne kapacitete, kako bi se osigurala bezbednost Zemlje od potencijalnih udara.
Dalibor Djuran je elektroinženjer i glavni tehnički direktor (CTO) kompanije ExLabs, specijalizovane za razvoj svemirskih letelica namenjenih dubokosvemirskim misijama. Ima bogato iskustvo u svemirskoj industriji, sa impresivnim portfoliom koji uključuje lansiranje skoro 200 satelita u nisku Zemljinu orbitu (LEO). Obrazovanje je započeo u Vazduhoplovnoj gimnaziji Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva „Maršal Tito“, nakon čega je nastavio školovanje na Tehničkoj akademiji RV i PVO Jugoslavije, gde je stekao osnovu u oblasti elektronike i avio-tehnike. Seli se u SAD 1997. godine, gde je nastavio svoju karijeru u svemirskoj industriji. Tokom karijere, dizajnirao je komunikacioni satelit za LEO konstelaciju, kao i sisteme za praćenje radijacije koji se koriste u nuklearnim elektranama tipa CANDU. Razvio je integrisani sistem lunarnog lendera i rovera, jedinstveno rešenje za istraživanje Meseca, koje omogućava precizno sletanje i mobilnost površinskih istraživačkih misija bez potrebe za odvojenim sletnim i pokretnim modulima. Radio je zajedno sa inženjerima iz JPL/NASA na istraživanju mogućnosti „rendezvouz“ misije sa asteroidom Apophis, analizirajući različite opcije za prilaz i interakciju sa ovim nebeskim telom. Trenutno živi u Los Anđelesu, gde aktivno učestvuje u razvoju novih tehnologija za svemirska istraživanja. Osim što vodi tehničke inovacije u ExLabs-u, savetnik je više startapa u svemirskoj industriji, pomažući im da premoste tehnološke i inženjerske izazove na putu ka komercijalnim i naučnim misijama.
The post Srpski vazduhoplovni inženjer ima rešenje: Pretnja asteroida „2024 YR4“ i moguće strategije odbrane planete Zemlje appeared first on Tango Six.