Sećanje na streljanje u Šumaricama

Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 22.Okt.2010, 07:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sećanje na streljanje u Šumaricama

KRAGUJEVAC - Scenskim prikazom poeme "Streljani grad" italijanske pesnikinje Ane Santolikuido danas je, kraj spomenika Peto tri, u kragujevačkim Šumaricama održana tradicionalna antiratna manifestacija Veliki školski čas kojoj su prisustvovali predstavnici javnog i političkog života Srbije, strani zvaničnici i građani.

Tom manifestacijom Kragujevac i Srbija svake godine svetu upućuju poruku da se nikada ne ponovi zločin iz Drugog svetskog rata kada su nemačke fašističke snage, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << u znak odmazde, u tom gradu streljale više hiljada građana, među kojima i đake i profesore Prve kragujevačke gimnazije.

Naglašavajući da mu je izuzetna čast da prisustvuje komemoraciji stradanja u Kragujevcu, poruku mira iz Šumarica uputio je ambasador Italije Antonio Varikio koji je rekao "da je reč o stradanju koje se dogodio davno, ali koje svi želimo da sačuvamo u živom sećanju".

- Ukazati počast onima koji su pali daleke 1941. godine znači podići glas u želji da se nikad više ne dogodi da razum bude uspavan, kako je to rekao jedan veliki italijanski demokrata, istakao je italijanski ambasador. Prenoseći mladim generacijama sećanja na prošlost želimo da budućim protagonistima u društvu poverimo zadatak da angažovano pronalaze razloge za dijalog i mir - dodao je Varikio.

Scenski prikaz poeme "Streljani grad", kojom autorka prepliće istoriju sa pitanjima modernog društva i sudbinom čoveka, izveli su glumci Knjaževsko-srpskog teatra iz Kragujevca i Dramskog studija. Reditelj poeme je Živojin Ajdačić, a muziku je pripremio poljski kompozitor Pojtr Kumurovski koju su interpretirali akademski hor Liceum sa solistima Jadrankom Jovanović i Jelenom Tomašević.

Na suđenju u Ninbgergu prihvaćeno je da je u Kragujevcu streljano oko 7.000 civila, dok savremena istraživanja govore da je streljano 2.792 građanina, jer za toliko osoba raspolažu podacima ko su, gde su i kada rođeni i čime su se bavili. Među njima bilo je 270 dece, od kojih je najmlađi imao 11 godina.

Antiratnoj manifestaciji Veliki školski čas, koja je počela intoniranjem himne "Bože pravde", prisustvovali su i vence kraj humke streljanih položili predsednica Narodne skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović, ministri prosvete i inostranih poslova Žarko Obradović i Vuk Jeremić, predstavnici javnog i političkog života Kragujevca, Prve kragujevačke gimnazije i Vojske Srbije.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.