
Izvor: Blic, 22.Sep.2008, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pucaju kuće zbog eksplozija u kamenolomu
PARAĆIN - Meštani sela Popovac kod Paraćina podneli su 55 tužbi protiv „Holcima Srbija" jer im zidovi kuća pucaju zbog miniranja u kamenolomu ove fabrike, kao i zbog toga što udišu prašinu, koja prekriva i kuće i dvorišta. Iako u „Holcimu" navode da u fabrici postoje 42 filtera za prečišćavanje vazduha, kao i da su detonacije daleko ispod graničnih vrednosti, do sada je 35 domaćinstava iz ovog mesta naplatilo odštetu na osnovu pravosnažne.
- Tri godine >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << smo se tužili zbog prašine i konačno dobili. Cementara mi je isplatila 100.000 dinara, od kojih sam 20.000 dao za tužbu a 30.000 za advokata. Ostalo mi je 50.000 dinara, od čega ne mogu ni krov da renoviram, ali dobro. Oni imaju kamenolom i miniraju i do dva puta dnevno. U cementari sam radio 30 godina i nekada sam smatrao da nije fer da tužim firmu koja me hlebom hrani, ali više nemam gde da živim. Svi zidovi su mi napukli. Bio je jedan jak potres prošle godine na koji nas nisu upozorili i tada su nastale najveće štete. Od tada svaki potres, makar bio i mali, pomalo mi proširi svaku pukotinu - kaže Dimitrije Trifunović koji živi u neposrednoj blizini cementare.
U selu Popovac skoro svaka kuća ima pukotine po zidovima.
- Saznali smo da „Holcim" baca 24 tone eksploziva bez ublaživača i tako lome kamenolom. Sve se trese, mada u poslednje vreme malo manje nego ranije, ali naše su kuće već uništene - kaže Života Jeftimijević.
U „Holcimu" navode da postoje dva rudnika iz kojih cementara eksploatiše sirovine za proizvodnju cementa - Laporac i Rudnik krečnjaka. Kako navode, miniranje se obavlja dva puta mesečno uz sva neophodna merenja i mere predostrožnosti. Merenja vibracije pri svakom miniranju pokazuju vrednosti koje su daleko ispod graničnih, a za ove potrebe „Holcim" od 2003. koristi, kako se navodi, najsavremeniju američku metodologiju i opremu.
- I pre privatizacije cementare bilo je štete na kućama. U „Holcimu" smatraju da meštani namerno tuže da bi uzeli novac, ali podsećam da se fabrika kupuje sa pravom i obavezama. Postoje osnovane sumnje da je miniranje poslednjih godina jako i meštani smatraju da su kuće tada najviše nastradale. U svim parnicama veštačio je Tehnički fakultet iz Bora, kojeg je Opštinski sud odredio na predlog „Holcima". Veštačenje su platili meštani, oni su skupili novac i platili veštake, takođe na predlog „Holcima" - kaže Nebojša Božović, advokat koji zastupa meštane.
Jedna od meštanki koja živi na „koloniji" odustala je od tužbe za miniranje.
- Do oktobra će biti četiri godine od kako smo tužili. Dovodili su nam stručnjake koji su pričali da je od zemljotresa 2001. kuća popucala. Kakav zemljotres, to nije istina. Odustala sam od tužbe jer imam njivu blizu njih. Ponudili su mi da kupe tu njivu od mene, ali da odustanem od tužbe. Šta ću, bolje da uzmem pare za njivu i da okrpim kuću, nego da čekam i sve je neizvesno. Oni su platili 10 odsto sudske troškove i advokata. Šta ću, morala sam - kaže Ljiljana Rakić.
Meštani kažu da je u poslednje vreme manje prašine nego ranije.
Pre je bilo više prašine, ali nije istina da je nema. Crep sam namestio pre tri godine i sad kad pada kiša, kao deterdžent se sliva. Ne mogu da kažu da je prašina po krovovima stara, jer u toku godine padaju kiše, snegovi, opralo bi se to. Uveče nešto pale, to toliko smrdi da je nepodnošljivo. Kažu da imaju filtere, pa se ja pitam koji to filter na svetu može da proguta gume, a da se ne zagadi vazduh. Smrad je kao sumpor, smrdi kao pokvarena jaja - kaže Tomislav Jevtić.
Poštuju ograničenja
Iz cementare nisu hteli da komentarišu tužbe zbog prašine, jer je nekoliko postupaka u toku pred pravosudnim organima, pa smatraju da bi iznošenje bilo kakvih podataka uticalo na rad sudova.
- Koristimo opremu prilagođenu poštovanju evropskih, a samim tim i naših limita. I pored toga, prošle godine prosečna emisija prašine u našoj kompaniji bila je devet miligrama po kubnom metru vazduha. Dakle, ovo je stvar o kojoj se u „Holcimu" veoma vodi računa - navode u fabrici.