Profesori i dekani na ispitu

Izvor: RTS, 27.Sep.2012, 11:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Profesori i dekani na ispitu

Sa novom akademskom godinom, na snagu stupa i izmenjen pravilnik o polaganju ispita i ocenjivanju. Fakulteti su dužni da vode statistiku o polaganju ispita po predmetima i rokovima, a dekan do 1. marta dostavlja izveštaj rektoru. Ukoliko je uspešnost polaganja na godišnjem nivou ispod 30 odsto, fakultet mora da propiše mehanizme kojima će rešavati to pitanje.

Novo rukovodstvo Univerziteta u Beogradu zvanično započinje rad sa novom akademskom godinom, prvog oktobra, i to >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sa sa izmenjenim i dopunjenim pravilnikom o polaganju ispita i ocenjivanju. Fakulteti su dužni da vode statistiku o polaganju ispita po predmetima i rokovima, a dekan do 1. marta dostavlja izveštaj rektoru.

Potpredsednik Studentskog parlamenta Miloš Zeljković kaže da na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu ne postoje predmeti koji imaju prolaznost ispod 30 odsto.

"Međutim, postoje predmeti na kojima bi trebalo da bude prolaznost bitno veća", kaže Zeljković.

Student prorektor Univerziteta u Beogradu Milan Krstić rekao je da je u poslednjih nekoliko godina najveći napredak na Fakultetu političkih nauka  bio iskorenjivanje slabe prolaznosti na pojedinim predmetima koji su važila na uska grla na čitavom unverzitetu.

Neki profesori su smatrali da će se ovim izmenama kršiti profesorska autonomija, sa čime se članovi Senata ne slažu.

"Svi mi imamo odgovornost prema studentima. Drugim rečima, ako je vema loša prolaznost na određenom predmetu znači da neki problemi sa samim predmetom postoje, ili nije dobra nastava ili nešto drugo", rekao je bivši dekan Medicinskog fakulteta Vladimir Bumbaširević, koji je juče preuzeo dužnost rektora.

Bivši rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević kaže da se mešaju pojmovi i ističe da autonomija nije anarhija.

"Vi imate određena prava i obaveze, vi učite decu, vi ste za to plaćeni od države i vi morate posao za koji ste uzeli novac da završite", kaže Kovačević.

Fakultet je dužan da razmotri uzroke lošeg uspeha na predmetu ukoliko je uspešnost polaganja na godišnjem nivou manja od 30 odsto i da propiše mehanizme kojima će rešavati to pitanje.

Upravo zbog niske prolaznosti na pojedinim predmetima, a ima ih nekoliko stotina, studenti se upisuju u narednu godinu sa 48, a ne sa 60 bodova, odnosno ne mogu da očiste godinu, kako je bilo predviđeno Zakonom o visokom obrazovanju usvojenim 2005. godine. 

U ovom trenutku, procenjuju profesori, samo trideset odsto akademaca osvoji godišnje svih šezdeset bodova.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.