[PARTNER 2021] Dronovi-samoubice i vazduhoplovna ubojna sredstva

Izvor: TangoSix.rs, 25.Okt.2021, 10:29

[PARTNER 2021] Dronovi-samoubice i vazduhoplovna ubojna sredstva

Modernizacije i modifikacije vojnih vazduhoplova u Srbiji, poput jurišnog aviona Orao i helikoptera GAMA/Gazela i H145M, prate i projekti razvoja novih ubojnih sredstava (pre svega raketa i bombi) kojima bi pomenuti avioni i helikopteri trebali biti naoružani.
Srpska namenska industrija takođe prati dešavanja u svetu, pre svega oružane sukobe u kojima se primenjuju inovativni i revolucionarni oružani sistemi, a najsvežiji primer imali smo prošle godine u Nagorno-Karabahu, u kome je >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << pobedu odnela strana koja je raspolagala sa visokosofisticiranim naoružanjem. Jedno od njih bili su i takozvani dronovi kamikaze.
Prvobitni izgled bepilotne letelice-kamikaze Gavran / Foto: Živojin Banković, Tango Six U Srbiji se trenutno razvija sistem bespilotne letelice-projektila ili kako se još to kod nas naziva dron-kamikaza (samoubica), a na zapadu se to definiše kao loitering munition. Već duže vreme se na internet sajtu kompanije Jugoimport može videti stranica sa opisom ovakvog sistema koji ima naziv Gavran, a koji na fotografija izgleda kao obična izviđačka bespilotna sa stajnim trapom tipa tricikl.
Na nedavnoj izložbi naoružanja i vojne opreme organizovanoj na beogradskom Ušću, saznali smo da se razvija verzija Gavrana koja se lansira iz kontejnera. Među izloženom tehnikom nalazio se i kontejner u kome se nalazio dron, a od predstavnika Jugoimporta smo dobili i neke informacije o taktičko-tehničkim karakteristikama, među kojima je i podatak da će lanser sistema imati 18 kontejnera.
Lasner sa 18 kontejnera za dronove-kamikaze Gavran / Foto: Živojin Banković, Tango Six Upravo je taj lanser sa 18 kontejnera zajedno sa dve varijante Gavrana koje će moći da lansira bio izložen na sajmu Partner 2021. Prva verzija nosi oznaku Gavran 145 koji se lansira pomoću bustera na čvrsto raketno gorivo, a pogon čini dvocilindrični SUS motor. Dužina letelice je 2,2 m, razmah krila 2,4 m, visina sa busterom 0,4 m, kalibar 145 mm.
Startna masa iznosi 50 kg sa opterećenjem i 35 kg bez opterećenja, masa korisnog tereta je 15 kg i može imati bojevu glavu mase 10 kg (to je ista b/g kao na višenamesnkoj raketi NOVA 145, a ista je i glava za vođenje). Maksimalni dolet je preko 150 km pri brzini od 150 km/h, a vrhunac leta je 2000 m. Može uništavati različite vrste ciljeva, od tenkova i oklopnih vozila, preko komandnih mesta, artiljerijskih oruđa, borbenih čamaca, dronova, do žive sile i drugih pokretnih i nepokretnih ciljeva.
Gavran 145 ima unificiranu bojevu glavu u glavu za vođenje sa protivoklopnim sistemima POS 145 i NOVA 145 / Foto: Ivan Urošević, Tango Six Iz Jugoimporta Gavran definišu kao jeftino dalekometno izviđačko/jurišno sredstvo za odvraćanje od napada čija je namena za osmatranje u realnom vremenu i napada na širok spektar ciljeva iza prednje ivice borbene zone.
Lanser sa 18 kontejnera nalazi se na kamionu konfiguracije 4×4 nosivosti 3,5 tone (za sada je postaljen na dorađeni kamion tipa TAM 110), ugao lansiranja je 45 stepeni, sistem ima hidraulični mehanizam sa platformom elevacije. Komandna stanica postavljena je na kamion sa klimatizovanom kabinom koja ima dve konzole za vođenje, a domet radio veze je do 200 km. Postoji i portabl varijanta za vođenje jednog drona sa dometom od 50 km.
Izgled Gavrana 2 / Foto: Ivan Urošević, Tango Six Informišući predsednika Srbije Aleksandra Vučića prilikom njegovog obilaska sajma, pomoćnik direktora SDPR-a za komercijalne poslove Aleksandar Lijaković rekao je da se završetak razvoja Gavrana 145 očekuje sledeće godine. On je takođe predstavio i drugu prikazanu varijantu Gavrana koja nosi naziv Gavran 2 za koga je naveo da umesto SUS motora i elektromotor, da ima bojevu glavu od 15 kg i da mu je autonomija leta tri sata.
Od ostalih podataka koji su se mogli pročitati na reklamnom panou tu je informacija da je kalibar 175 mm, masa 60 kg, da je brzina leta 100-150 km/h, maksimalni domet 80 km i da bojeva glava od 20 kg (moguće je da je gospodin Lijaković bio permutovao podatak o Gavranu 145 pošto je i za Gavran 2 naveo 15 kg) može biti kumulativna sa parčadnim dejstvom, kao i termobarična.
Nova verzija VRVZ-200, raketa sa oznakom VRVZ-200-A1 / Foto: Živojin Banković, Tango Six Na Partneru 2021. bilo je izložen i veći broj novih vazduhoplovnih ubojnih sredstava (vUBS) od kojih su mnoga bila nove verzije vUBS za koje smo i do sada znali. Jedno od njih je višenamenska vođena raketa vazduh-zemlja VRVZ-200 koja je osnovno naoružanje modernizovanog Orla. Nova verzija ima oznaku VRVZ-200-A1, raketa ima prečnik 200 mm, masu od 154 kg, dužinu od 2,76 m, i kulumativno-razornu bojevu glavu mase 100 kg.
Maksimalni domet je 40 km kada se lansira sa visine od 7 km, vođenje je kombinovano, inercijalno i TV ili IC samonavođenje, maksimalna brzina je 0,7 maha, a vreme rada raketnog motora je 100 s.
Radio-komamndo vođena raketa vazduh-zemlja E-24-A1 / Foto: Ivan Urošević, Tango Six Još jedna raketa koja bi mogla da se nađe u naoružanju modernizovanog Orla, jeste E-24-A1 koja je prvi put prikazana. U opisu njene namene navodi se da dejstvo i uništavanje direktno vidljivih zemaljskih stacionarnih ili sporo pokretljivih ciljeva, poput bunkera, utvrđenih objekata, tenkova. Upravljanje rakete ide preko elerona, a navođenje je komandno preko radio linka.
Dužina rakete je 2,58 m, prečnik 240 mm, masa 255 kg, kumulativna/razorna bojeva glava ima masu od 123 kg, domet je 20 km kada se lansira sa visine od 7 km, maksimalna brzina je 1,7 maha, vreme rada raketnog motora je 1,1 s.
Krstareća raket Košava 3, varijanta 3 RM / Foto: Ivan Urošević, Tango Six Najveća izložena raketa namenjena naoružanju vazduhoplova odnosno takođe modernizovanog Orla bila je krstareća raketa Košava 3. Bile su prikazane dve verzije rakete, Košava 3 TM koja ima turbomlazni motor, domet od 150 km, kombinovan navođenje, inercijalno uz primenu GPS i TV/IC navođenje putem data linka. Druga varijanta je Košava 3 RM sa raketnim motorom dometa 120 km i istim navođenjem kao Košava 3 TM. Masa rakete je 454 kg, a bojeve glave je 320 kg. Namenjena je pre svega uništavanju infrastrukturnih i utvrđenih objekata. Iako se navode impresivni dometi od 120-150 km, u dostupnom reklamnom materijalu Košave 3 se navodi domet domet od “svega“ preko 50 km.
Lanser L80-07 sa poluaktivno laserki vođenim raketama S-8LGR / Foto: Ivan Urošević, Tango Six Za naoružavanje pre svega helikoptera, namenjena je vođena raketa S-8LGR nastala doradom dobro poznatog sovjetskog/ruskog nevođenog raketnog zrna (NRZ) S-8 kalibra 80 mm. Ovoga puta S-8LGR su izložene u 7-cevnom lanseru L80-07 koji se, sa NRZ S-8KOM već koristi na helikopteru H145M (H-50B) RV i PVO Vojske Srbije, a planirano je da se nađe i na naoružanim helikopterima Gazela opšte namene kao i modernizovanim lakim borbenim helikopterima GAMA.
Kako se navodi, S-8LGR je relativno jeftina, jednostavna vazduhoplovna raketa velike preciznosti sa poluaktivnim laserskim vođenjem. Ima ugrađen detektor laserskog zračenja za detektovanje laserskog snopa koji se reflektuje od cilja. Označavanje cilja može se vršiti pre lansiranja rakete sa lansirne platforme, potom ga može označiti vojnik sa zemlje ili sa neke druge letelice.
Maksimalni domet je 6 km, što se tiče preciznosti, odstupanje od cilja (CEP) je oko jednog metra, dužina rakete je 1,639 m, kalibar 80 mm, masa rakete je 13,3 kg, masa bojeve glave 3,3 kg, bojeva glava je kombinovanog dejstva (kumulativno i razorno). Osnovna namena rakete je neutralisanje žive sile i lako oklopljenih ciljeva.
Protivoklopne rakete Pauk, u prvom planu nova verzija Pauk-M / Foto: Ivan Urošević, Tango Six Helikopteri GAMA i H145M RV i PVO VS trebalo bi da dobiju i protivoklopni raketni sistem Pauk. Na Partneru 2021 prikazana je nova, nešto manja verzija sa oznakom Pauk-M sa nešto drugačijim telom i stabilizatorima, kao i značajno smanjenom masom. Sistem ima kombinovano vođenje, inercijalno+GPS, a raketa je opremljena infracrvenom glavom za navođenje.
Navođenje je takvo da omogućuje gađanje ciljeva izvan vidnog polja, što umanjuje izloženost neprijateljskoj vatri. Dužina rakete je 1,4 m, kalibar 145 mm, startna masa rakete je 25 kg, maksimalni dometa 5,5 kilometara, domet u režimu ‘’ispali i zaboravi’’ je do 3 km, a u režimu NLOS 5,5 km,  ima tandem bojevu glavu, a probojnost je do 1000 mm čeličnog oklopa nakon prolaska kroz eksplozivno-reaktivni oklop.
Deo asortimana proizvodnje bombi kompanije Balkan NovoTeh / Foto: Ivan Urošević, Tango Six Privatna kompanija Balkan NovoTeh iz Novog Sada prikazala je, što se tiče vazduhoplovnih ubojnih sredstava, dobar deo svog proizvodnog programa. Bile su izložene avio-bombe opšte namene vFAB-250-2 (bazirane na američkoj bombi Mk 82) mase 230 kg, potom vFAB-1000-4 (bazirane na američkoj bombi Mk 84) mase 900 kg, probojna bomba vPRAB-1000-9 (bazirane na američkoj bombi BLU 109) mase 900 kg.
Prvo s desna vazduhoplovno ubojno sredstvo je bomba TB FAB-250 s aerodinamičkim setom za vođenje BNB-015IZ / Foto: Ivan Urošević, Tango Six Takođe, bile su prikazane i termobarične bombe TB FAB-100 i TB FAB-250 sa aerodinamičkim setom za vođenje BNB-015IZ. Ovaj set koristi se za povećanje efikasnosti konvencionalnih avio-bombi koje se koriste za uništavanje stacionarnih ciljeva kao i ciljeva malih dimenzija. Set se može primeniti na bombe kalibra 100, 250 i 500 kg, sistem može imati i vođenje, odnosno kombinovani sistem navođenja (INS+GPS), na bombe se mogu postaviti i kanardi za kontrolu leta na proračunatoj putanji, moguće je koristiti druge sistem navođenje (TV, IIR, inercijalni).
Kako se još navodi, efektivnost obični avio-bombi se može porediti sa preciznošću vođenih bombi, poput ruske laserski vođene bombe KAB-500L. Primenom seta BNB-015IZ verovatnoća pogotka se povećava za 1,5 do tri puta, a u zavisnosti od tipa cilja utrošak bombi može se smanjiti za 6 do 30 puta. Odbacivanje bombi sa ovim setom moguće je na visinama od 500 do 6000 m, a masa kompleta je do 10 kg. Ovo nije nov sistem, i može se reći da je reč o daljem razvoju ukrajinskog sistema iste namene sa oznakom BAU-01K ‘’Adros’’ ukrajinske firme Adron.
Svi članci Tango Six izveštavanja sa Partnera 2021 nalaze se ovde.
Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.
The post [PARTNER 2021] Dronovi-samoubice i vazduhoplovna ubojna sredstva appeared first on Tango Six.

Nastavak na TangoSix.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TangoSix.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TangoSix.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.