Obeležena godišnjica početka Drugog svetskog rata

Izvor: S media, 01.Sep.2009, 14:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obeležena godišnjica početka Drugog svetskog rata

Polaganjem venaca ispred spomen ploče Jugoslovensko-poljskoj ligi danas je u Beogradu obeležena 70. godišnjica izbijanja Drugog svetskog rata.

Vence na spomen-ploču položili su državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike Zoran Martinović, gradonačelnik Beograda Dragan Djilas i otpravnik poslova ambasade Poljske u Srbiji Pavel Červinjski.

Červinjski je podsetio da je u Uzun Mirkovoj ulici u Beogradu delovao Centar u okviru Jugoslovensko-poljske >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << lige koji je pomagao poljskim izbeglicama da se prebace u Francusku i na Bliski istok, u periodu od 1939. do 1941. godine.

On je rekao da je srpski narod, i pored pritisaka nemačkog izaslanika u Beogradu i nacističkih tajnih službi, Poljacima pružao podršku i finansijsku pomoć i dodao da je godišnjica napada Nemačke na Poljsku prilika na podsećanje na bliske veze dva naroda.

"Naša je dužnost da te dogadjaje ne zaboravimo, pogotovo sada kada se u Evropi uzdižu pokreti i organizacije koji veličaju totalitarne režime, a u predstonicama nekih država, koje snose odgovornost za tragediju od pre 70 godina, postoje pokušaji da se falsifikuje istorija i opravadaju zločinci", istakao je Červinjski.

Djilas je rekao da se medju narodima koji su najviše nastradali u Drugom svetskom ratu poljski i srpski narod i da se ne smeju zaboraviti ljudi koji su dve godine pomagali Poljacima da se spasu i prebace na druge teritorije, jer su mnogi od njih stradali, a medju njima i Milan Popović koji je vodio taj centar.

"Prijateljstrvo koje je tada postojalao izmedju poljskog i srpskog naroda razvija se i dalje", istakao je Djilas.

Nakon što je pala odbrana Poljske, granice sa Rumunijom i Madjarskom počele su da prelaze hiljade poljskih izbeglica - civila i pripadnika vojnih jedinica evakuisanih s fronta, koji su bez ikakvih sredstava za život, bez pasoša i isprava, hteli da stignu do savezničke Francuske, preko Jugoslavije i Italije.

Aktivisti predratne Jugoslovensko-poljske lige osnovali su Centar za pružanje pomoći poljskim izbeglicama u Beogradu, koji je bio je otvoren 24 sata dnevno.

Drugi svetski rat počeo je 1. septembra, napadom fašističke Nemačke na Poljsku, Jugoslavija je napadnuta 6. aprila 1941. godine, a rat je okončan 9. maja 1945. bezuslovnom kapitulacijim Trećeg rajha.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.