Nisam topovsko meso za kampanje

Izvor: B92, 22.Okt.2011, 01:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Nisam "topovsko meso" za kampanje"

Beograd -- Sve što sam uradio u vezi sa gripom H1N1 i nabavkom vakcina, ponovo bih uradio na isti način, kaže bivši ministar zdravlja Tomica Milosavljević.

"Nijednu odluku nisam doneo sam, bez konsultacija sa Radnom grupom, koju je činilo 16 stručnjaka" , navodi bivši ministar u razgovoru za Danas.

On smatra da je kolateralna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << šteta predizborne kampanje, političkih kombinacija i stranačkih razmirica. Milosavljević nije želeo da komentariše aferu o nabavci vakcina, „jer je to neuputno dok istraga traje, a troje ljudi je u zatvoru".

"Nisam želeo da se oglašavam po tom pitanju dok se istraga ne završi, ali medijski pritisak kojem sam izložen graniči se sa linčom. Ne mogu da se pomirim sa tim i neću da dozvolim da budem „topovsko meso" izborne kampanje ili kolateralna šteta predizbornih kombinacija u izbornoj godini. Drugačije ne mogu da objasnim medijski progon kojem sam izložen poslednjih meseci ", navodi Milosavljević. On dodaje da je neshvatljivo da u nedelji kada je Srbija maltene dobila evropsku kandidaturu, on bude važnija tema.

"Uvredljivi tekstovi i naslovne strane, na kojima nedostaje samo meta preko moje fotografije, naveli su me da tražim zaštitu suda od medija koji se bave spekulacijama, ali i jednog epidemiologa u penziji, koji kaže da je „Milosavljević kriv". To je isti kolega koji je početkom prošle godine osnovao nevladinu organizaciju koja se bavi vakcinama, a čiji veb-sajt u 2010. finansira - Glakso Smit Klajn ", navodi Milosavljević.

"Nijednu odluku dok sam bio ministar nisam doneo sam, ne pitajući struku, pa tako ni u slučaju novog gripa, gde je oformljena Radna grupa koju je činilo 16 ljudi, među kojima je bilo epidemiologa, infektologa, pedijatara, ekonomista i pravnika. Da je neko od njih rekao da se ne nabavljaju vakcine ili da se nabavi manja količina, tako bi i bilo”,naglašava Milosavljević.

Prema njegovim rečima, osnovni cilj je bio da se svi građani zaštite, a niko tada nije mogao da predvidi kako će se epidemiološka situacija razvijati. Medijske spekulacije su, kako kaže, uvreda za sve obolele i umrle od H1N1, među kojima je i 10 trudnica. Na pitanje zašto je početkom godine dao ostavku na mesto ministra zdravlja, odgovara „zbog dubokog, ličnog uverenja da obavljanje ministarskog posla postaje mazohizam".

"Sve što sam uradio kao ministar zdravlja, ili neko u Ministarstvu, prikazivalo se suprotno. Mislio sam da je bolje da odem ja, i da će Ministarstvu možda biti bolje sa nekim drugim na čelu. Međutim, desilo se nešto potpuno drugačije. Moj sledbenik u svakom obraćanju javnosti prethodni period oslikava kao problematičan u svakom pogledu. Kad se prvi put pojavio u Kliničkom centru, uspeo je da svojim neodmerenim i ishitrenim izjavama dovede u pitanje projekat završetka kliničkih centara u Srbiji, na kome je prethodno rađeno više godina. Naravno, pokazalo se da je netačno to što je izgovoreno prilikom te posete od strane aktuelnog ministra i projekat se nastavlja po prethodnom planu - osim što je izgubljeno nekoliko meseci dragocenog vremena ", zaključuje Milosavljević.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.