Izvor: Studio B, 26.Jun.2011, 17:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Marić: Šteta 30 miliona evra
Gruba je procena da je nedavno snažno nevreme, koje je pogodilo centralni i južni deo Srbije, pričinilo štetu od oko 30 miliona evra, izjavio je načelnik Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Predrag Marić.
Marić je i rekao da postoji mogućnost nabavke oko 5.000 protivgradnih raketa. Treba sačekati konačne rezultate, rekao je Marić, jer brojne ekipe na terenu utvrđuju štetu. "Tačnu cifru nećemo imati pre ponedeljka i ti podaci biće >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << dostavljeni vladinoj komisiji za naknadu štete od elementarnih nepogoda", rekao je Marić.
On je naglasio i da je Ministarstvo poljoprivrede angažovalo dodatni broj ekipa koje procenjuju štete, kako bi se ceo posao ubrzao.
Nevreme je u petak najviše štete pričinjeno je u Arilju, izjavio je on, dodajući da je trenutno najteža situacija u Aleksincu gde četvrtina opštine ima struju i gde se stabilizacija u snadbevanju električnom energijom očekuje u narednih četiri, pet dana.
Marić je dodao i da protivgradna zaštita trenutno raspolaže sa oko 6.000 rakata, što je i dalje nedovoljno zbog čega će najverovatnije biti nabavljeno još 5.000 raketa. Tokom nedavnog izmeštanja protivgradne zaštite iz Hidrometeorološkog zavoda u Sektor za vanredne situacije, Marić je rekao da su zatekli veoma loše stanje u pogledu broja protivgradnih raketa.
"Pre sedam dana interventno je nabavljeno 3.000 rakate. Takve stvari se ne rade u jeku sezone, već se takonešto radi od oktobra do aprila. Sada smo stavljeni pred svršen čin. Radimo sa onim sa čim raspolažemo. Postupak nabavke raketa se ne može obaviti za dva dana", precizirao je Marić.
Marić je izjavio i da je za godinu dana neophodna količina od 32.000 protivgradnjih raketa.











