Izvor: RTS, 06.Mar.2016, 01:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ljiljana Pekić: Zaslužen prekor DS-u
Povodom današnjeg otkrivanja spomenika Borislavu Pekiću na Cvetnom trgu, na sajtu borislavpekic.com posetilac koji se predstavio kao Aleksandar Đuričić komentarom se obratio Pekićevoj supruzi Ljiljani, pitajući šta bi pisac mislio o tome što mu spomenik otkriva Aleksandar Vučić.
Ljiljana Pekić, u odgovoru na Đuričićevo pitanje, istakla je da bi pisac smatrao "da je šamar koji je ovim gestom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << dodeljen demokratama zaslužen".
Kako objašnjava Pekićeva, demokrate su na Vračaru na vlasti već 22 godine, na republičkoj vlasti su bili 12 godina, kao i da je bilo dovoljno vremena da se neko seti da Pekiću oda počast.
"On nije bio osoba koja je to očekivala, ali ja jesam", navela je Pekićeva u odgovoru.
U daljoj polemici, Đuričić tvrdi da šamaranje nije način da se nekome oda čast.
"Ko god da je bio prethodnik ove vlasti, pa neka je i sam đavo, Vi danas učestvujete u promociji jedne vlasti koja je srozala kulturu na najniži nivo. Ja bih pre uradio ono što i Filip David", naveo je Đuričić u odgovoru Pekićevoj.
U nastavku prepiske Pekićeva ističe da ona učestvuje u odavanju počasti Pekiću kome je posvetila život.
"Ovaj spomenik će biti tu kroz sto godina kada ni Vi ni ja nećemo biti tu. Ja danas učestvujem u odavanju počasti Borislavu Pekiću, to je početak i kraj priče. To što ga se demokrate nisu setile 24 godine jeste na njihovoj savesti, a ne na mojoj. Ja sam sa svoje 84 godine posvetila svoj život Pekiću i posle njegove smrti njegovom radu, i Vi nemate pravo da mi sudite. Moj uzor je Pekić, koji u najgore vreme komunizma nije vratio nijednu nagradu, Vaš može slobodno da bude Filip David i njegovo ograđivanje, čije bi bolje mesto bilo u nekoj njegovoj pisanoj reči", zaključila je Pekićeva u odgovoru Đuričiću.








