LISOVOLIK: VELIKI PROBLEM SA ODRŽIVOŠĆU PENZIONOG SISTEMA

Izvor: Kurir, 21.Sep.2011, 15:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

LISOVOLIK: VELIKI PROBLEM SA ODRŽIVOŠĆU PENZIONOG SISTEMA

BEOGRAD - Srbija ima ozbiljan problem sa održivošću penzionog sistema i treba što pre da nastavi reforme koje su započete, pa prekinute 2005. i 2010. godine, izjavio je stalni predstavnik MMF-a u Beogradu Bogdan Lisovolik.

Rešenje za poboljšanje penzionog sistema nije u povećanju stope doprinosa za obavezno penziono osiguranje, već u povećanju discipline naplate od obveznika tog osiguranja, u povećanju starosne granice i smanjenju i ukidanju beneficija za dobijanje invalidske >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << i porodične penzije, rekao je Lisovolik, na okruglm stolu "Privreda i održivost finansiranja penzionog sistema".

Lisovolik je naveo da Srbija ima visoku javnu potrošnju, koja trenutno iznosi oko 14 odsto BDP-a, u kojem velikim delom učestvuje i isplata penzija iz budžeta i upozorio da trenutno više od dva miliona zaposlenih izdržava nešto više od 1,5 miliona penzionera, sa tendencijom da taj odnos u bliskoj budućnosti bude jedan prema jedan.

Napominjući da povećanje stope doprinosa za obavezno penziono osiguranje nije rešenje za probleme penzionog fonda, već veća disciplina uplate doprinosa, Lisovolik je ukazao da se budžet mora rasteretiti velikih izdvajanja za penzijski fond, kako bi se ojačao realni sektor na duže staze.

Lisovolik je predočio da reforma penzionog sistema nema alternativu ukoliko Srbija želi da poveća rast privrede.

Direktor Poreske uprave Dragutin Radosavljević najavio je za iduću godinu uvođenje elektronskog sistema naplate doprinosa, koja će biti automatski sprovođena sa isplatom zarada zaposlenih, a sami zaposleni će ulaskom na sajt Poreske uprave, svakog momenta, moći da provere da li im je poslodavac uplatio doprinose za penzijski staž.

On je naveo da su u prvoj polovini godine dugovi penzionom fondu dostigli 233,1 milijardu dinara, od čega su skoro 74,8 milijardi nenaplativa potraživanja, zbog slučajeva privatizacajije i stečaja firmi.

On je naveo da u prvom polugođu ove godine oko 51.745 firmi nije uplatilo doprinose, od čega su 21.838 preduzetnici, dok su najdisciplinovaniji veliki privredni sistemi i javna preduzeća, njih 427, koja su platila više od pola milijardi evra doprinosa državi.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku Radina Todović navela je da u Srbiji trenutno ima oko 2,64 miliona zaposlenih, koji uplaćuju doprinose za oko 1,63 miliona penzionera, napominjući da to znači da 1,6 zaposlenih u Srbiji izdržava jednog penzionera.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.