Izvor: B92, 20.Jan.2011, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kombi "luksuzan" kao džip

Beograd -- Stotinak kombi prevoznika protestovali kod Brankovog mosta, traže izmenu zakona po kome od 1. januara za svoja vozila moraju da plaćaju tzv. taksu na luksuz.

Tako, ovi vozači koji mahom koriste vozila kao sredstvo za rad, zakon sada tretira, kako kažu kao vlasnike džipova.

Vlasnici vozila do 3,5 tona i putničkih kombija pored registracije moraju da plaćaju i dodatnu taksu, iako im je to vozilo osnovno sredstvo za rad.

Od početka godine, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u Srbije i vremešni kombi-četvorotočkaši predstavljaju luskuz, iako su pojedini prešli 500.000 km, da su stari 15 godina i da vrede samo nekoliko hiljada evra, u Srbiji i ne treba puno para da biste živeli luksuznim životom.

Uvođenjem novog zakona pored vlasnika džipova i oni koji poseduju kombi, iako im je to osnovno sredstvo za rad, moraju pored registracije da plaćaju i taksu na luksuz. Prevoznici su ogorčeni:

Treba 100.000 da dam za jedan kombi, koji ne vredi toliko, i sa čim da radim?

Ne vozimo mi džipove, audije, ne vozimo nova kola koja vrede po 30.000 ili 40.000 evra, vozimo stare kombije koji koštaju par hiljada evra, a plaćamo hiljadu evra registraciju.

Pored ukidanja dodatnog poreza vozači kombija iskoristili su okupljanje i da zatraže promenu putarina, jer je sada plaćaju po istoj ceni kao i tertnjaci, da se ustanove fiksne cene pređenog kilometra, veću kontrolu divljih prevoznika, kao i da im se odobri parkiranje na ivičnjaku u centru grada.

"Želimo da pošaljemo poruku valsti, koja nam je uvela porez prilikom registracije vozila koji nije postojao. Porez od 70.000 do 170.000 dinara je vrlo realan za neke džipove ili neka druga vozila, koji imaju veliku kubikažu, ali ne za nas kojima je to osnovno sredstvo za rad. Spontano smo se okupili i ovo je prvi put, mi ćemo svakog ponedeljka da se sastajemo dok se ne ispune naši zahtevi", kazao je Igor Ljubinković, organizator protesta.

I dok u Ministartsvu finansija objašnjavaju da je ova izmena uneta zbog novog zakona o bezbednosti u saobraćaju, u Ministarstvu za infrakstrukturu, koje je na tom zakonu radilo, kažu da prema evropskim propisima kombi spada u višenamenska vozilo, ali da je i među njima treba definisati kategorije u zavisnosti od kojih bi se definisali poreske stope.

Autoprevoznici poručuju da će se okupljati sve dok se njihovi zakoni ne ispune. "Sada smo došli mirno, sledeći put agresivno i to je to", poručili su oni.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Protest kombi prevoznika

Izvor: Studio B, 20.Jan.2011

Vlasnici vozila do 3,5 tone i putničkih kombija, pored registracije od 04. januara moraju da plate i dodatnu taksu, iako im je to vozilo osnovno sredstvo za rad...Kombi prevoznici protestovali su kod Brankovog mosta, zbog primene takvih poreskih stopa koje su prilagodjene novom zakonu o bezbednosti...

Nastavak na Studio B...

Protest kombi prevoznika

Izvor: Press, 21.Jan.2011, 03:52

Stotinak kombi prevoznika okupilo se juče na Novom Beogradu u znak protesta zbog uvođenja poreza na luksuz za sve kombije i male kamione .Udruženje kombi prevoznika organizovalo je ovaj skup na parkingu ispod Brankovog mosta kako bi mirnim protestom...

Nastavak na Press...

NAJAVLJUJU BLOKADE

Izvor: Kurir, 21.Jan.2011

Privatni kombi prevoznici protestovali kod Brankovog mosta: stotinak njih otežalo saobraćaj iz protesta zbog takse na luksuz koji moraju da plate od 1. januara..Ne vozim, bre, ja džip! Ovo što mi hleb donosi nije neki besni „audi"! Ovo je kombi star 15 godina, ako ga sutra prodam, možda ću...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.