Izdavači vraćaju novac za udžbenike

Izvor: Blic, 22.Sep.2008, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izdavači vraćaju novac za udžbenike

Roditeljima koji su na preporuku učitelja i nastavnika naručili i platili udžbenike privatnih izdavača čije su dozvole za upotrebu oduzete moraće novac da nadoknade sami izdavači. Oni će zameniti udžbenike, ali kažu da će „presaviti tabak i komunicirati sa državom da se vidi ko je kriv". Reč je o cifri od čak 400.000 evra, koliko otprilike košta 100.000 primeraka spornih udžbenika.



Da će izdavači snositi troškove oko izdavanja udžbenika kojima >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je oduzeta dozvola, novinarima je juče potvrdio ministar prosvete Žarko Obradović prilikom proslave 51. godišnjice „Zavoda za udžbenike". On je izjavio da bi izdavači koji su prodali udžbenike bez odobrenja trebalo roditeljima da nadoknade štetu ili zamene udžbenike.

- Pojedini privatni izdavači kažu da nisu u stanju da roditeljima vrate novac. Ne znam kako su mogli da izdaju udžbenike bez odobrenja, a sada nisu u stanju da to plate. To nije ni moralno ni profesionalno - izjavio je ministar. On je ponovio da Ministarstvo prosvete ni u kom slučaju neće dozvoliti da se u školama radi prema udžbenicima koji nemaju odobrenje.

Privatni izdavači su ogorčeni zbog takve odluke Ministarstva prosvete. Oni tvrde da su njihovi udžbenici imali dozvole kada su ih štampali i prodavali, ali da su im naknadno oduzete. Gordana Knežević-Orlić, predsednica Suda časti Udruženja izdavača udžbenika i učila Srbije, privatnih izdavača i direktorka izdavačke kuće „Klet", kaže da su privatnici dobili dozvole za upotrebu udžbenika u školama prošlog novembra, januara i februara.

- Udžbenici su imali dozvole kada su ponuđeni školama. U februaru se plaća prva rata, u martu druga i u aprilu četvrta. Kada je isplaćena ta poslednja rata, Ministarstvo prosvete je odlučilo da obavi vanrednu proveru svih udžbenika i 16. juna je svoju odluku objavilo na sajtu. Stvar je u tome što je ovo govor sile i što to ministarstvo ne prestaje s nama da razgovara posredstvom medija - kaže Knežević-Orlić.

Ona podseća da su se izdavači već dogovorili da se međusobno ispomognu i jedni drugima zamene udžbenike jer nije reč o kompletima, već o pojedinim knjigama čije se cene kreću od 200 do 380 dinara.

- Ako ministar misli da se svakom od roditelja vrati novac, to je nemoguće. Mi ćemo zameniti knjige, pa deca, učitelji i roditelji neće biti oštećeni. A mi ćemo presaviti tabak i komunicirati sa državom da vidimo ko je kriv - upozorava naša sagovornica. Na pitanje znači li to da će tužiti državu, Knežević-Orlić kaže da će svakako tražiti svoja prava.

Prošle nedelje „Zavod za udžbenike" saopštio je javnosti da su u toku dogovori između tog izdavača i Ministarstva prosvete da se nedozvoljeni zamene dozvoljenim udžbenicima u njihovim knjižarama, a da Ministarstvo to plati. Privatni izdavači su ovaj dogovor komentarisali kao još jedan pokušaja spasavanja jedinog državnog izdavača od konkurencije.

Telefon za informacije

Škole u kojima se koriste neki od udžbenika privatnih izdavača koji nisu dobili odobrenje Ministarstva prosvete, treba da se jave na broj telefona 011/30-36-132.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.