
Izvor: Glas javnosti, 09.Jul.2008, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Inspekcija vraća novac
BEOGRAD - U Ministarstvo prosvete su i juče stizale pritužbe na račun uprava škola koje uporno naplaćuju upis osmaka u srednje škole, pa su nadležni apelovali na roditelje da sve takve nepravilnosti prijave opštinskoj ili republičkoj prosvetnoj inspekciji. Preporučeno im je da prijavu podnesu u pisanoj formi, a ne usmeno, pošto inspekcija može da radi samo na osnovu takvih podnesaka.
Pomoćnik ministra prosveta Bogoljub Lazarević upozorio je da je svako uslovljavanje upisa, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << pa i naplata školskog dinara - nezakonito i podsetio da će škole morati roditeljima da vrate novac, prema nalogu inspekcije.
- Škole ne mogu uslovljavati upis ni prvog, ni bilo kog razreda srednje škole - izjavio je Lazarević.
Prema njegovim navodima, na adresu Ministarstva prosvete stigle su pritužbe roditelja koji su svoju decu hteli da upišu u novosadsku Saobraćajnu školu, Elektrotehničku školu u Pančevu, Mašinsku školu u Čačku, Elektrotehničku školu „Rade Končar“ u Beogradu... i da su cene upisa varirale od 1.500 pa čak do nekoliko hiljada dinara, preneo je Tanjug. Pojedini direktori škola pravdaju se, međutim, da iako uzimaju novac, time ne uslovljavaju upis, kao i da je naplata upisa opravdana drugim okolnostima.
Direktor Elektrotehničke škole „Rade Končar“ Momčilo Stojanović kaže za Glas da ga ne brinu pretnje Ministarstva, pošto je odluku da se uplaćuje novac prilikom upisa „aminovao“ roditeljski savet, koji ima „kvorum“ od tri četvrtine roditelja i da je tu odluku saveta podržao i školski odbor.
- Pre početka školske godine treba da završimo kompletnu administraciju, a pre svega moramo da, po zakonu, sklopimo ugovor sa nekom osiguravajućom kućom, pošto naše učenike čeka rad u laboratorijama, u koju ne mogu ući ako nisu osigurani - kaže Stojanović. On naglašava da se novac za upis može uplatiti do 20. avgusta i da je cena 1.000 dinara.
Direktor Pravno-birotehničke škole u Beogradu Slobodan Pavlović kaže da njegova škola ne traži takozvani roditeljski ili učenički dinar tokom upisa, ali da će tek od septembra kada bude formiran kompletan savet roditelja ta odluka biti razmatrana. Na učenički dinar tokom protekle školske godine pristalo je u toj školi čak 71 odsto đaka.
- Prošle godine smo na osnovu odluke saveta roditelja naplaćivali 2.000 dinara po učeniku i taj novac je odlazio na njihovo osiguranje, obezbeđenje, nabavku i kompjutersku obradu đačkih knjižica, svedočanstava, diploma, za kupovinu knjiga za biblioteku i pokriće troškova štete koji učenici naprave u toku školske godine - ističe Pavlović. On smatra da je učenički dinar fin način donacije škole i da zbog toga ne treba dizati veliku larmu pod uslovom da novac ide preko žiro-računa, i da služi za poboljšavanje nastave u školi.