Ima nade za šarana iz Barande

Izvor: RTS, 10.Nov.2019, 20:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ima nade za šarana iz Barande

U Srbiji se, u petnaest hiljada hektara ribnjaka, godišnje proizvodi petnaest hiljada tona riba. Nedovoljno za domaću potrošnju, pa se dve trećine potrebne ribe uvozi.
Ribnjak u Barandi, ne tako davno, ubrajao se među najveće  proizvođače šarana u ovom delu Evrope. Zbog brojnih problema, poslednjih godina je gotovo zatvoren. Posle privatizacije i bezmalo cele decenije, ove jeseni je počeo izlov.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
"Sa izlovom smo krenuli, očekujemo prinos ove godine do deset vagona, odnosno stotinu tona, u toku nam je rekonstrukcija jedanaest objekata, totalna rekonstrukcija i stavljanje u pogon", rekao je veterinar Zoran Mažić.
I pored svih problema u ribarstvu, poslednjih godina u Vojvodini se beleži prava ekspanzija malih ribnjaka. Jedan takav podignut je u Ečki pored Zrenjanina, na površini od četrnaest hektara. Ove jeseni očekuje se i prvi izlov.
"Video sam da je Srbija ogromni uvoznik ribe, tako da sam vidio svoju šansu sa slatinastim područjima, jer je država Srbija u to vreme davala mogućnost da se na svim slatinastim područjima grade ribnjaci", kaže Dragan Čelebić iz Ečke.
Pokrajinska vlada je u protekle tri godine investirala oko 120 miliona dinara u razvoj ribarstva.
"Za tu vrednost rekonstruisano je oko dve stotine četrdeset ribnjaka i izgrađeno novih na oko trideset hektara,  sa ovom merom subvencija nastavićemo i naredne godine", kaže Vuk Radojević, pokrajinski sekretar za poljoprivredu.
U Vojvodini je i dalje neiskorišćeno na hiljade hektara slatinastog zemljišta idealnog za ribnjake.
"Mislim da bi trebalo u narednom periodu od površina državnog zemljišta koje se ne može koristiti za ratarsku proizvodnju izdvojiti površine koje bi namenili za liniju ribarstva i u tom pogledu uz znatno veće subvencije", kaže Nedeljko Tica, dekan Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Za podizanje jednog hektara ribnjaka potrebno je oko pedeset hiljada evra, ali stručnjaci tvrde da se uložena sredstva vrate za pet godina.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.