Izvor: Blic, 19.Sep.2016, 16:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hrvatski novinari s migrantima u Šidu: Lepo nam je ovde, postaćemo Srbi, Ali će se zvati Ljubiša, ja ZOKI!

Meštanima Šida, sremskog gradića u Srbiji sa nešto više od 17.000 žitelja smeštenog na padinama Fruške gore i na granici sa Hrvatskom, dosta je hiljada i hiljada gostiju pristiglih sa Bliskog istoka, Azije, iz severne Afrike, navodi hrvatski portal "Jutarnji list".

Reč je o izbeglicama i migrantima koji već godinama beže od rata i nemaštine tražeći spas i bolji život u zapadnoj Evropi. Kada je Viktor Orban pre godinu dana potpuno zatvorio granicu Mađarske i Srbije, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << hiljade migranata upućeni su na granicu sa Hrvatskom. Tako se i Šid našao na tzv. balkanskoj migrantskoj ruti. Svih 656.068 migranata, koliko ih je od 16. septembra 2015. do 9. marta 2016. prošlo kroz Šid.

Napad nožem

Ali, ako je za Hrvatsku 9. marta problem masovnog priliva izbeglica rešen, za Šid se to ne može reći, piše Jutarnji.

U tri tamošnja prihvatna centra, Stanica (pokraj Železničke stanice Šid), Principovac i Adaševci je poslednjih pola godine prisutno oko 1.500 migranata.

U tri prihvatna centra za migrante u Šidu u Srbiji nedaleko od hrvatske granice trenutno se nalazi oko 1.500 migranata koji čekaju prolaz prema zapadu Evrope.

Ostajemo u Srbiji

Neki migranti koji su pokušali preko Hrvatske da dođu do zapadne Evrope rekli su za Jutarnji list da im to više neće pasti na pamet. Ali, neki i dalje pokušavaju. Jedan mladi Marokanac već je četiri puta vraćen. Za razliku od njega, 18-godišnji Muhamed iz Mosula u Iraku, ne planira u Hrvatsku. Porodica mu se pre dve godine rasula po Iraku i Evropi. Cilj mu je da dođe do brata u Velikoj Britaniji, a u Mađarsku je već deset puta pokušao ilegalno da uđe.

- Više neću ilegalno da idem. Sada čekam svoj red. U Srbiji sam već četiri meseca, nakon što sam pre sedam meseci krenuo iz Turske i došao preko Bugarske. Doći će i moj red - nada se Muhamed, kao i Mahmadulah i Ikramulah, mladići iz Avganistana. Za razliku od njih, Pakistanci Osman i Ali odlučili su da postanu Srbi i zatražiće azil, piše Jutarnji.

- Ja ću biti Zoki, Zoran, a Ali je odabrao ime Ljubiša. Fino je ovde - rekao je Osman (Zoran) kombinujući srpski i engleski, piše Jutarnji.

Peticija

Centri u Šidu su otvorenog tipa, pa migranti slobodno iz njih izlaze, kreću se po gradiću, odlaze u prodavnice i kafiće. Kako navodi Jutanji, domaćinima je to dozlogrdilo do te mere da su prošle srede Predragu Vukoviću, predsedniku opšine Šid, predali peticiju sa 1.300 potpisa kojima traže hitno premeštanje centara sa područja opštine.

Obrazložili su to strahom za svoju sigurnost, tvrdeći da je stopa kriminala poslednjih meseci porasla za desetak posto. Nedavno je u sitnim satima i jedan mladi stanovnik Šida nakon sukoba sa migrantom uboden nožem. Jutarnji ističe kako je to bilo i više nego dovoljno da građani pokrenu peticiju.

- Potpisala bih i ja da sam znala za peticiju. Nije mi ugodno jer su tu svakoga dana ispred naše kuće. Nisu nas, doduše, nikada napali ili nešto slično učinili, ali ostavljaju smeće iza sebe, bacaju nam ga u vrt, svaki dan moramo da čistimo za njima - rekla je žena koja živi samo 200 metara metara od prihvatnog centra Stanica.

Da problema sa migrantima ima, priznao je i Ivica Jović, predsednik opšinske komisije za migracije, ali ističe da oni nisu takva opasnost za sigurnost meštana.

- Ima sitnih krađa u prodavnicama, na benzinskim pumpama, po dvorištima, ali to se sve i procesuira. Imali smo 26 prijavljenih slučaja krađa i za sve su počinitelji uhvaćeni na licu mesta, a u večernjim i noćnim satima veća je prisutnost policije na ulicama. Na žalost, dogodio se i taj nemili slučaj u kojem je jedan naš meštanin uboden nožem, ali to je bio obostrani konflikt u ranim jutarnjim satima. Počinitelj se odmah predao. Meni je jasno da ima ljudi koji bi hteli da izbeglice više nisu kod nas, ali time ne bismo ništa rešili. Njima je Šid ucrtan na ruti i oni bi i dalje ovde dolazili, a ako ne bismo imali centre, onda ne bismo imali nikakvu kontrolu. Zato je dobro da imamo prihvatne centre - poručio je Jović.

U centrima o migrantima rade brojni volonteri, a sve nadgleda državni Komesarijat za izbeglice. U centru Stanica u subotu ih je bilo 474.

Đuro Kuljanin iz Komesarijata kaže za Jutarnji da dolaze iz 15 zemalja, ali da je uglavnom reč o Pakistancima i Avganistancima, i to većinom mlađe osobe, a 80 posto su samci.

- Budu ovdje od 15 dana do 2,5 meseca. Zavisi od toga tome kada dođu na red da ih Mađari puste. Kod nas je migracija svakodnevna, 20-ak ih ode, a iz Beograda isto toliko dođe. Puno njih pokušava da uđe u Hrvatsku, iako ih mi odgovaramo. Uglavnom se svi vrate jer ih hrvatska policija pohvata. Jutros mi se vratio jedan koji je otišao pre tri dana. Rekao mi je da su ga uhvatili kod Zagreba - rekao je Kuljanin Jutarnjem.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Migranti u Šidu: Ja ću biti Zoki, on Ljubiša; Fino je ovde

Izvor: B92, 19.Sep.2016

Šid -- Novinari hrvatskog portala "Jutarnji" posetili su Šid, mesto na granici sa njihovom zemljom u kojem se nalazi nekoliko hiljada migranata koji žele na zapad...“Svakog gosta, tri dana dosta”, ističe hrvatski portal na početku teksta...Meštanima Šida, sremskog gradića u Srbiji sa nešto...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.