Evropski sud za ljudska prava: Srbija nije sprovela efikasnu istragu u slučaju Grmeč

Izvor: Blic, 12.Jul.2016, 14:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evropski sud za ljudska prava: Srbija nije sprovela efikasnu istragu u slučaju Grmeč

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu naložio je danas Srbiji da isplati 12.000 evra odštete i 3.000 evra troškova porodici poginulog radnika zbog nesprovođenja efikasne istrage o eksploziji u fabrici Grmeč 23. juna 1995. godine, saopštio je sud u Strazburu.

Srbija je prekršila Član 2. Evropske konvecije o ljudskim pravima jer nije rasvetlila okolnosti pogibije radnika Vojislava Mučibabića u eksploziji koja se, kako se navodi u presudi, dogodila prilikom tajne proizvodnje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kompozitnog raketnog goriva.

Mihajlo Mučibabić iz Novog Sada tužio je Srbiju Evropskom sudu za ljudska prava zbog neadekvatne istrage o smrti svog sina u eksploziji izazvanoj tajnom proizvodnjom raketnog goriva.

Pozivajući se na Član 2 (pravo na život) Mučibabić je optužio vlasti u Beogradu da su propustile da sprovedu brzu i efikasnu istragu o smrti njegovog sina, u pokušaju da prikriju učešće države u tajnim aktivnostima.

Snažna eksplozija dogodila se 23. juna 1995. godine u fabrici Grmeč koja je po nalogu srpske obaveštajne službe proizvodila raketno gorivo. U nesreći je poginulo 11 radnika, među kojima i Mučibabić, a 11 zaposlenih je teško povređeno, navodi se u saopštenju suda.

Kriminalistička policija odmah je izašla na lice mesta, a sutradan je osnovana komisija sastavljena od službenika Instituta za bezbednost i suvlasnika kompanija uključenih u proizvodnju kako bi se ispitao uzrok eksplozije.

Komisija je u izveštaju, objavljenom osam meseci kasnije, zaključila da je eksploziju izazvala toplota tokom proizvodnje kompozitnog raketnog goriva, posle čega je pokrenuta preliminarna istraga protiv NN lica iz fabrike Grmeč.

Istražni sudija je saslušao svedoke eksplozije, porodice žrtava i bezbednosne rukovodioce u periodu između 1999. i 2000. godine.

Ipak, tužilaštvo je u junu 2000. odlučilo da ne pokreće dalju istragu, pozivajući se na dokaze koji su tajna, a u nedostatku bilo kakvih utvrđenih krivičnih dela.

Ubrzo nakon te odluke, Mihajlo Mučibabić je zatražio da se otvori istraga o kršenju sigurnosnih propisa.

Tužilaštvo je pokrenulo istragu, ali pošto je utvrdjeno da se kompozitno raketno gorivo proizvodilo na zahtev srpske obaveštajne službe, istraga je zatvorena 2003. godine.

Mučibabić je potom tužio četvoricu visokih funkcionera dve kompanije koje su učestvovale u proizvodnji raketnog goriva, zbog toga što nisu preuzeli neophodne bezbednosne mere.

Apelacioni sud je 2013, posle dugog postupka, pravosnažno oslobodio rukovodioce fabrike zbog nedostatka dokaza.

Ustavni sud utvrdio je 2011. da je bilo manjkavosti u istrazi i da Mučibabić ima pravo na odštetu. Postupak utvrdjivanja iznosa odštete je u toku.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.