
Izvor: RTS, 09.Nov.2015, 16:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dezir položio venac na Spomenik zahvalnosti Francuskoj
Državni sekretar za evropske poslove Ministarstva spoljnih poslova Francuske Arlem Dezir položio je venac na Spomenik zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu.
Arlem Dezir je time započeo dvodnevnu posetu Beogradu, a venac na kojem je pisalo "Priznanje francusko-srpskom prijateljstvu", položio je u prisustvu ministarke bez portfelja zadužene za evropske integracije Jadranke Joksimović, gradonačelnika Beograda >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Siniše Malog i ambasadorke Francuske Kristin Moro.
Vojni ataše Olivije Ruane upoznao je tom prilikom Dezira sa istorijatom spomenika, navodeći da je Spomenik zahvalnosti, delo Ivana Meštrovića, otkriven na Kalemegdanu 11. novembra 1930. godine, na 12-godišnjicu primirja u Prvom svetskom ratu.
Spomenik, na kojem stoje reči "Volimo Francusku kao što je ona volela nas", svedoči o zahvalnosti kraljevine Jugoslavije francuskom savezniku za podršku koju je pružio Srbiji tokom Prvog svetskog rata.
Ruane je podsetio da je Francuska pomagala Srbiji od kraja 1914. godine slanjem nekoliko misija, a zatim je prihvatila srpsku vojsku nakon povlačenja preko Albanije, i oporavljenu je sa Krfa prebacila u Solun, da bi pod komandom generara D' Eperea francuska i srpska vojska oslobodile Srbiju.
Dodaje da je Francuska nakon rata prihvatila veliki broj srpskih učenika i studenata i da je upravo na inicijativu Udruženja nekadašnjih đaka francuskih škola i Društva prijatelja Francuske iz 1924. godine spomenik podignut.
"Srbija je tokom rata bila odani i siguran saveznik, koji nikad nije napsutio bojno polje i koja je znog toga platila cenu kao zemlja koja je izgubila trećinu svog stanovništva. Ostala je takva i posle rata i bila jedan od stubova Antante", rekao je Ruane.
Ukazao je da je danas otvoreno pitanje obnove spomenika i dodao da srpska i francuska strana razmatraju najbolje rešenje da sa ogranicenim budžetima trajno obnove spomenik.
Pre polaganja venca, himne Francuske i Srbije izveli su učenici Francuske škole u Beogradu.
Kako je saopštila Gradska uprava, Dezir je nakon polaganja venca, istakao svoju veliku posvećenost produbljivanju odnosa između Francuske i Srbije.
"Naše dve zemlje, kao dugogodišnji prijatelji i saveznici, treba da iskoriste svoju zajedničku prošlost i zajedničku bliskost kako bi konkretizovale zajedničke projekte kako na ekonomskom planu, tako i na projektima daljeg zbližavanja građana naše dve zemlje, posebno mladih", naglasio je Dezir.
Kaže da je Srbija napravila ambiciozan izbor opredelivši se za Evropsku uniju i da Francuska taj izbor bezrezervno podržava.
Gradonačelnik Beograda je takođe podsetio na vekovno prijateljstvo dve države, ističući da je spomenik trajni svedok savezništva iz Prvog svetskog rata.
"Današnji razgovori doprineće da posle identifikacije zajedničkih izazova i osnova za buduću saradnju pređemo na sledeću fazu procesa, a to je pokretanje konkretnijih modela razvoja projekata saradnje", rekao je Mali.
Na dodeli dvojnih francusko-srpskih diploma Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Evropskog centra Univerziteta u Loreni Arlem Dezir rekao je da oseća veliku radost što se prijateljstvo između dva naroda nastavlja kroz negovanje istorije i kroz buduće generacije.
Dezir je ponovio poruku koju je francuski premijer Manuel Vals uputio prilikom posete Srbiji pre godinu dana da je "budućnost Srbije u Evropi, a da budućnost Evrope uključuje Srbiju".
Dodeli dvojnih diploma za šest studenata prisustvovala je i ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović koja je ukazala da je javna diplomatija, koja se uglavnom označava kao kulturna i obrazovna diplomatija, veoma važna, nekada zapostavljena, a da Francuska dosta drži do takve diplomatije.