Decenija od reizbora sudija i tužilaca – kakve su posledice

Izvor: RTS, 16.Dec.2019, 20:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Decenija od reizbora sudija i tužilaca – kakve su posledice

Navršava se 10 godina od reizbora sudija i tužilaca – procesa koji je tadašnja vlast sprovela kao deo reforme pravosuđa, a stručna i međunarodna javnost ocenila kao potez poguban po pravosuđe. Za Društvo sudija Srbije i Udruženje tužilaca Srbije to je bio nezakonit proces koji je doveo u pitanje načelo nezavisnosti sudstva i samostalnosti tužilaštva.
U dva dana, u decembru 2009. bez posla je >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << ostalo gotovo 1.000 sudija i tužilaca, bez zakonom predviđene procedure, objašnjenja i prava na žalbu. Dragana Boljević koja se našla ispod crte, seća se da je glavni kriterijum za to bio ko je simpatizer koje stranke, da li mu je supružnik u sudstvu, da li je lep, ružan ili pred penzijom.

"Imate suđenje kafkijansko u kome vi ne znate šta se dešava uopšte, u kome ne znate koje su optužbe  na vaš račun iznete", navela je Dragana Boljević, počasna predsednica Društva sudija Srbije.
"Čitaš spisak, nema tvog imena. E dakle, ti si za streljanje, onaj ko je na spisku dobro je. Provukao se. I to je rodilo podelu među sudijama", rekao je Omer Hadžiomerović iz Društva sudija Srbije.
Društvo sudija Srbije tada je pokrenulo postupak za ocenu ustavnosti zakona o sudijama i o Visokom savetu sudstva. Ustavni sud stao je na stranu onih koji su reformu sprovodili.
"Ovde nijednom sudiji nije istekao mandat, ilo je za nekog unapređenje, za nekog razrešenje, a neko je ostao gde jeste, ali sa pojačanim strahom, jer su primili poruku, da ustvari stalnost funkcije ne postoji, i da ono što se desilo sada nekom, sutra, može da se dogodi tebi", istakao je predsednik upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije Groan Ilić. 
"Sebi stalno postavljam jedno pitanje: Da li su sudije i tužioci, imajući u vidu rezultate reforme pravosuđa, shvatili pogubnost političkog uticaja na pravosuđe?", naveo je Goran Ilić, predsednik Udruženja tužilaca Srbije. 
Reizbor, o kojem je postojao konsenzus svih političkih stranaka, državu je koštao bar 44 miliona evra, mnogim građanima produžio već preduge sporove, ali i zauvek, kažu, poljuljao veru u nezavisno pravosuđe.
"Napravilo je to veliku štetu našem društvu, i to ne samo tada, jednu moralnu diskreditaciju, i unutar države i međunarodnu moralnu diskreditaciju, i ono što je najstrašnije, niko zbog toga nije odgovarao, osim političara. Zaista, političari nisu prošli reizbor politički koji se na izborima svako malo dešava", rekla je Dragana Boljević. 
Mnoge sudije i tužioce reizbor je koštao zdravlja, neke i života, podsećaju učesnici tribine. Iz svega, kažu, treba izvući pouku – loše urađene ustavne promene uzrokuju dugotrajne posledice.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.