
Izvor: RTS, 09.Feb.2016, 21:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Deca sve više izložena riziku na internetu
Rizicima na internetu bilo je izloženo 62 odsto starijih osnovaca, dečja pornografija jedan je od oblika kriminala koji se najbrže širi internetom. Ministar unutrašnjih poslova apeluje na građane da obezbede računare i posebno obrate pažnju na bezbednost dece i mladih.
Nekada su decu učili da ne pričaju sa strancima, danas da ne četuju sa nepoznatim ljudima. Unicefovo istraživanje pokazuje da polovina >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << ispitanih desetogodišnjaka već ima naloge na društvenim mrežama. Čak 40 odsto onih koji nisu krenuli u srednju školu doživelo je bar jednu neprijatnost.
Deca su digitalno pismenija od roditelja. Opasnosti koje vrebaju su mnogobrojne.
"Najčešće nam se deca javljaju zbog vršnjačkog digitalnog nasilja, zato što je neko napravio lažni profil na njihovo ime, neko napravio grupu za 'ispaljivanje' bez znanja te osobe koja je planirano da bude maltretirana na društvenoj mreži", navodi Dobrinka Kuzmanović iz Unicefa.
Roditelji čak iako ne koriste računar, mogu da postave pravila kojih deca moraju da se pridržavaju.
"Ukoliko koriste računar, a mlađi su od 13 godina, ekran računara treba da okrenu prema njima i da vide šta dete radi na računaru, a ne da ga ostave samog u sobi", ukazuje Vladimir Urošević, šef Odseka za borbu protiv visokotehnološkog kriminala MUP-a Srbije.
Kada najmlađi postanu žrtve nasilja, o tome najčešće ćute.
"Da deci nikada ne branimo korišćenje interneta, već da sa njima puno razgovaramo, da stvorimo odnos poverenja i da dete, ako sutra doživi neku neprijatnost, što fakat može da se desi, bude potpuno slobodno da dođe i kaže nam", napominje Katarina Anđelković iz Centra za promociju nauke.
I država pokušava da pomogne. Usvojen je Zakon o informacionoj bezbednosti.
"Strategija o zaštiti dece na internetu biće prvi sledeći dokument koji će Vlada usvojiti i na kome mi radimo", navodi državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
Uznemiravanje i nasilje na internetu može se prijaviti anonimno net-patroli. Postoji i niz aplikacija za pomoć onima koji su doživeli neprijatnosti, ali i onih koje mogu da pomognu da do opasnosti ne dođe.