Dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu

Izvor: Blic, 15.Dec.2011, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu

Ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković predvodiće sutra centralnu državnu komemorativnu manifestaciju obeležavanja Nacionalnog dana sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu.

Manifestacija će biti održana u 11 časova u okviru lokaliteta masovne grobnice civila stradalih u Drugom svetskom ratu - "Spomen-groblje na Bežanijskoj kosi".

Nakon ceremonije polaganja venaca i odavanja počasti, prisutnima će se >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << obratiti ministar Marković i predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine i narodni poslanik Vitomir Mihailović.

Državnoj manifestaciji prisustvovaće potomci žrtava, predstavnici romske nacionalne manjine, grada Beograda, opštine Novi Beograd i udruženja građana, saopštio je Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.

U Leskovcu će sutra, u podne, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike Negovan Stanković predvoditi komemorativno okupljanje posvećeno uspomeni na Rome, u okviru stratišta Arapova dolina.

Komemorativnom okupljanju, koje obuhvata i polaganje venaca, prisustvovaće potomci žrtava, načelnik Jablaničkog upravnog okruga, gradonačelnik Leskovca, predstavnici romske nacionalne manjine i udruženja građana.

Predsednica beogradske gradske opštine Barajevo Branka Savić će u petak, u 12 časova, položiti venac kraj spomen-ploče u Meljaku, posvećene civilnim žrtvama Drugog svetskog rata.

Organizator sutrašnjih državnih komemorativnih svečanosti i programa je Vlada Srbije.

Sistematsko ubijanje Roma

Povod za održavanje komemorativnih okupljanja je sećanje na 16. decembar 1942. godine, kada je vođa SS-a Hajnrih Himler izdao naredbu za sistematsko upućivanje Roma u koncentracione logore i njihovu likvidaciju.

Deportacija Roma u logor Aušvic - Birkenau, odnosno podlogor Zigeunerlager, trajala je od februara 1943. do jula 1944. godine i tokom tog perioda zatočeno je 23.000 Roma, od kojih je oko 20.000 likvidirano.

Zatočeni Romi poticali su teritorija Nemačke, kao i okupiranih država, poput Austrije, Češko-Slovačke, Poljske, Francuske, Jugoslavije, Belgije, ali i sa područja Norveške, Španije i okupiranog dela Sovjetskog Saveza.

Povezane vesti: Pokrenuta nova akcija lova na naciste u Nemačkoj Nemačka obnavlja istrage o čuvarima u nacističkim logorima Osnivač "Ikee" sarađivao s nacistima Nemačka uložila žalbu zbog oslobađanja Demjanjuka Beatifikovan nemački sveštenik koji je kritikovao naciste

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.