Čestitike povodom Dana slobode medija, udruženja pozivaju na akciju

Izvor: RTS, 02.Maj.2018, 14:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čestitike povodom Dana slobode medija, udruženja pozivaju na akciju

Ministarstvo kulture i informisanja čestitalo je svim srpskim medijima i novinarima sutrašnji Svetski dan slobode medija, a državni sekretar Aleksandar Gajović ističe da je to prilika da se javnosti potvrdi snažna posvećenost Srbije da unapređuje razvoj slobode izražavanja i mišljenja. Novinarska udruženja pozivaju na akciju, a zaštitnik građana ukazuje na napade fizičke i verbalne napade, kao i pretnje.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << /> Aleksandar Gajović je u pisanoj izjavi medijma rekao i da je to prilika da se potvrdi posvećenost razvoju pozitivnog medijskog okruženja u našoj zemlji koji ohrabruje zainteresovane aktere u medijskoj sferi.

"Ministarstvo kulture i informisanja želi da još jednom istakne važnost osnovnih principa slobode medija, kao i uloge medija u jačanju demokratskog društva, kojima pripada i Srbija", navodi se u saopštenju.
Gajović navodi da je to i dan kada se odaje počast svim novinarima, koji su žrtvovali i žrtvuju širom sveta svoje živote, slobodu ili ličnu dobrobit tražeći istinu i pravdu.
I posle više od šezdeset godina od donošenja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, kojom je garantovano pravo svakom pojedincu na slobodu mišljenja i izražavanja, sloboda medija, ističe Gajović, i dalje predstavlja jedno od najdragocenijih ljudskih prava, koje ostaje neotuđivo.
I Poverenik za informacije od javnog značaja čestitao je novinarskim udruženjima 3. maj, Svetski dan slobode medija.
"Povodom 3. maja, Svetskog dana slobode medija, upućujem čestitke i najbolje želje za uspehe na ličnom i profesionalnom planu Vama i svim članicama i članovima Vašeg udruženja", navodi se u poruci Poverenika predsednicima Udruženja novinara Srbije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Nezavisnog društva novinara Vojvodine.
Udruženja pozivaju na akciju
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" pozvali su novinare i medije u Srbiji da se na Svetski dan slobode medija, 3. maja, pridruže međunarodnoj simboličnoj akciji "Pet minuta gromoglasne tišine", tako što će u pet do 12 isključiti ton i zamračiti ekrane.
Kako su naveli, cilj akcije je da se javnost i nadležni upozore "na katastrofalan položaj novinarske profesije, medija i medijskih radnika u Srbiji danas".
NUNS i "Nezavisnost" ukazuju, pozivajući se na izveštaje Evropske komisije i Reportera bez granica, na ugroženost sloboda medija i javnog izražavanja, te da je Srbija već dugo bez medijske strategije kojom bi se "trasirao razvoj medija i stvorili uslovi za neometan rad redakcija i novinara".
NUNS i "Nezavisnost" podsećaju i da su plate novinara u Srbiji na "dnu lestvice među svim profesijama koje traže visok nivo znanja i integriteta, a mlade kolege i koleginice u honoraranom odnosu najčešće rade volonterski ili za svoj rad dobijaju ponižavajuće male naknade, bez ikakvih drugih radnih i socijalnih prava".
Udruženje novinara Srbije takođe je pozvalo na akciju "Pet minuta gromoglasne tišine". U Proglasu UNS-a iznosi se sedam zahteva Vladi, od kojih se tri odnose na medijsku strategiju.
Kako se navodi, zahteva se od Vlade da uspostavi dijalog sa medijskom zajednicom bez favorizovanja bilo kog njenog dela kako bi se nastavio rad na izradi medijske strategije, te da Vlada u izradi strategije i njenom sprovođenju podrži rešenja kojima se podstiče rad medija koji poštuju profesionalne i etičke standarde i socijalna prava novinara.
Takođe, traži se da u okviru Medijske strategije posebno bude razrađena strategija za opstanak i razvoj lokalnih medija.
UNS ponavlja zahtev da se izmenama medijskog zakonodavstva osigura obaveza lokalnih samouprava da izdvajaju najmanje dva odsto budžeta za projektno sufinansiranje medijskog sadržaja, kao i da do promene medijskog zakonodavstva Vlada da na znanje lokalnim samoupravama da neće tolerisati zloupotrebe u projektnom sufinansiranju medija.
Od Vlade očekuju podršku Komisiji za istraživanje ubistava novinara, kao i da se Specijalno tužilaštvo za ratne zločine angažuje na pitanju sudbine više od 40 novinara i medijskih radnika srpskih redakcija ubijenih u građanskom ratu u bivšoj Jugoslaviji, tokom NATO agresije 1999. godine, kao i na Kosovu i Metohiji od 1998. do 2005. godine.
Sindikat novinara Srbije (SINOS) apelovao je na sve učesnike medijske scene, na nadležne institucije i međunarodne organizacije da podrže uspostavljanje socijalnog dijaloga i potpisivanje nacionalnog kolektivnog ugovora, koji će radno-pravno zaštititi sve novinare i medijske radnike u Srbiji. 

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.