Čađ najviše zagađuje Srbiju

Izvor: Glas javnosti, 23.Apr.2011, 07:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čađ najviše zagađuje Srbiju

BEOGRAD - Čađ iz kućnih lozišta je najveći zagađivač vazduha u Srbiji, izjavila je pomoćnica ministra za životnu sredinu i prostorno planiranje Danica Bećanović povodom Dana planete Zemlje, koji je juče obeležen. Ona je dodala da je taj problem najizraženiji u Užicu.

Bećanović je navela da je i saobraćaj jedan od glavnih zagađivača vazduha u Srbiji i da je taj problem delimicno rešen prestankom proizvodnje benzina sa visokim sadržajem olova. Ona je pozvala građane >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << Srbije da češće koriste bicikl kao prevozno srestvo tokom letnjih dana.

"Vazduh zagađuju i elektrane, toplane i preterano korišćenje mazuta", dodala je ona i navela da najmanje zagađenja stvaraju postrojenja koja rade na gas.

Govoreći o otpadnim vodama Bećanović je kazala da je 50 odsto otpadnih voda u Srbiji obuhvaćeno kanalizacionim sistemom.

"U ministarstvu se ulažu napori da se što više prigradskih naselja i ruralnih oblasti priključi na neki vid kanalizacione mreže, bez obzira da li će se te mreže spajati sa gradskim", kazala je ona.

Kako je Bećanović navela, u narenih nekoliko godina, u ruralnim oblastima će se vršiti edukacija građana i radiće se ne pronalaženju ekonomičnih rešenja za sakupljanje, odvođenje i tretman otpadnih voda.

Bećanović je izjavila da je za punu implementaciju okvirne direktive o vodama u Srbji potrebno preko pet milijardi evra.

"Problemi otpadnih voda počeli su da se rešavaju sedamdesetih i osamdesetih godina i onda se stalo, a tek se u poslednje dve godine ponovo radi na rešavanju tih problema", navela je ona.

Prema njenim rečima, Nacionalnim progrmom zaštite životne sredine koji je usvojila Vlada, procenjeni su realni kratkoročni i dugoročni ciljevi, a konkretni akcioni planovi i projekti su preneti nadležnim lokalnim samoupravama.

"U Vojvodini su u većem broju prigradskih naselja urađeni projekti za izgradnju kanalizacione mreže", pojasnila je ona dodajući da se radi jedan po jedan projekat.

Bećanović je rekla da se trenutno rade projekti za tretman postrojenja otpadnih voda u Šapcu, za Užicu, Vranju i Leskvcu.

Napravljen je napredak na velikom "Bačkom kanalu" koji je bio najzagađeniji vodotok u Evropi i završen je veći deo kolektorske mreže koji treba da prikupi otpadne vode iz Kule, Vrbasa, Crvenke i nekoliko prigradskih naselja.

Bećanović je rekla da je za "Bački kanal" završen tender od strane evropske komisije i izrazila nadu da će uskoro početi izgrdnja kojom će jedan od najzagađenijih vodotoka izgledati mnogo bolje.

"Imamo i hemijskih i mikrobioloških problema sa vodom za piće u nekim sredinama najčešće zbog zastarelosti mreže", istakla je ona i dodala su problemi sa pijaćom vidom u gradskim naseljima minimalni.

Prema njenim rečima, u Beogradu je mreža za prečišćavanje pijaće vode dobra, ali u nekim gradovima Vojvodine, kao što su Subotica i Zrenjanin, gde je sirova voda manjeg kvaliteta, ne postoji adekvatna tehnologija za prečišćavanje.

"Postoje prelazni rokovi od pet do deset godina u kojima je moguće poboljšati kanaizacionu mrežu u Srbiji", kazala je Bećanović.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.