Anketari izlaze na teren, ispituju nas koliko smo zdravi

Izvor: RTS, 11.Okt.2019, 08:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Anketari izlaze na teren, ispituju nas koliko smo zdravi

U toku je istraživanje zdravlja stanovništva Srbije. Kada se 30. decembra završi, znaćemo da li smo zdraviji nego 2013 , kada je rađeno prethodno istraživanje. Sprovodi ga Republički zavod za statistiku u saradnji sa Institutom "Batut " i Ministarstvom zdravlja.
Doc. dr Verica Jovanović, direktorka Instituta "Batut" navodi da će se tokom četvrtog istraživanja zdravlja stanovništva Srbije u razgovoru >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sa anketarima saznati kako građani doživljavaju svoje zdravlje, do koje mere koriste zdravstvenu zaštitu i kako se brinu o svom zdravlju – prihvatajući određene stilove života ili oslanjajući se na preventivne i druge zdravstvene usluge.

"U toku razgovora sa građanima saznaćemo kakve su im životne navike, da li je pušenje zastupljeno ili ne, kakav je način ishrane, saznaćemo podatke o korišćenju zdravstvene zaštite, kako i na koji način sprovode dane, koliko je zastupljena fizička aktivnost, kakvva im je ishrana", objašnjava Jovanovićeva.
Dodaje da će se tokom sprovođenja istraživanja obaviti i osnovna antropološka merenja, poput visine i telesne mase, kao i merenje krvnog pritiska anketiranih građana.
"Tokom ankete građani će, na osnovu izvršenih merenja, od zdravstvenog radnika, člana tima anketara, besplatno dobiti osnovne informacije o svom zdravlju", objašnjava Jovanovićeva.
Dodaje da će tokom ankete građani, na osnovu izvršenih merenja, od zdravstvenog radnika, člana tima anketara, besplatno dobiti osnovne informacije o svom zdravlju. 
Kako kaže, dobijeni podaci poslužiće za planiranje zdravstvene zaštite, za procenu rasprostranjenosti različitih bolesti, sagledavanje uzroka njihovog nastajanja, kao i za definisanje načina lečenja i kontrole, odnosno za unapređenje javnog zdravlja u Srbiji.
Dodaje da sa istim pitanjima nastupaju i sve zemlje EU u isto vreme.  
"Na isti način sa istim pitanjima nastupaju i sve zemlje EU u isto vreme. Dakle u ovom trenutku se sprovodi istraživanje u većini Evropskih zemalja, metodologija je ista a pitanja se nalaze na 32 stranice upitnika", objašnjava Jovanovićeva.
Svi podaci prikupljeni u istraživanju, u skladu sa odredbama Zakona o zvaničnoj statistici, predstavljaju službenu tajnu i objavljuju se isključivo u zbirnom (agregiranom) obliku.
Takođe, u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, svi podaci će biti prikupljani isključivo uz pisanu saglasnost ispitanika.
Kako je navedeno u saopštenju RZS, istraživanje će se sprovoditi u skladu sa međunarodnim standardima, svakih šest godina, a glavni cilj je da se, na osnovu reprezentativnog uzorka (oko 6.000 slučajno izabranih domaćinstava), dobije opis zdravstvenog stanja stanovništva.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

MOŽDA STE U OVIH 6.000 Očekujte da vam anketari ovih dana zakucaju na vrata i PITAJU VAS ZA ZDRAVLJE. Evo o čemu se radi

Izvor: Blic, 11.Okt.2019

U Srbiji je u toku istraživanje zdravlja stanovništva Srbije, a kada se 30. decembra završi, znaćemo da li smo zdraviji nego 2013, kada je rađeno prethodno istraživanje.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.