Izvor: eKlinika.rs, 03.Nov.2023, 14:02

Kako se prepoznaje infektivna mononukleoza

Infektivna mononukleoza („bolest poljupca“) širi se kontaktom sa pljuvačkom zaraženom  Epštajn-Bar virusom (Epstein-Barr virus). Ljubljenje nije jedini način da dobijemo mononukleozu – to može da nam se desi i ako sa nekim ko ima bolest delimo čašu ili pribor za jelo.
Simptomi: Infektivna mononukleoza često liči na druge bolesti Najčešći znaci i simptomi mononukleoze mogu da budu:
umor bol u grlu >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << (često pogrešno dijagnostikovan kao strep-grlo, čiji simptomi ne prolaze ni nakon lečenja antibioticima) groznica otečeni limfni čvorovi na vratu i pazuhu otečeni krajnici glavobolja osip po koži mekana i otečena slezina. Koliko traje inkubacija Virus ima period inkubacije od oko četiri do šest nedelja, iako kod male dece ovaj period može biti kraći. Simptomi kao što su groznica i bol u grlu obično se smanjuju u roku od nekoliko nedelja. Međutim, umor, uvećani limfni čvorovi i otečena slezina mogu biti prisutni i nekoliko nedelja duže.
Ako se simptomi ne prolaze za nedelju ili dve, obavezno se obratite se lekaru.
Infektivna mononukleoza i mogući uzroci pojave Najčešći uzrok odnosno izazivač mononukleoze je Epštaj-Bar (Epstein-Barr) virus, ali i drugi virusi mogu izazvati slične simptome.
Iako simptomi mononukleoze mogu biti veoma neprijatni, infekcija se uglavnom sama povlači bez dugotrajnih efekata. Većina odraslih je sigurno bila izložena delovanju Epštajn-Bar virusa i izgradila imunitet, tj. antitela. To praktično znači da su istekli imunitet i da neće dobiti mononukleozu.
Komplikacije koje može da izazove mononukleoza Komplikacije infektivne mononukleoze ponekad mogu biti ozbiljne. Na sreću, to je retko. Evo najčešćih:
Uvećanje slezine Mononukleoza može da izazove uvećanje slezine. U ekstremnim slučajevima, slezina može da pukne, uzrokujući oštar, iznenadni bol u levoj strani gornje dela abdomena. Ako se pojavi takav bol, odmah potražite medicinsku pomoć – možda će vam biti potrebna hitna hirurška intervencija.
Slezina je mali organ i obično je veličine pesnice. Ne samo infektivna mononukleoza već i neke druge bolesti kakve su bolesti jetre i neke vrste karcinoma, mogu da izazovu uvećanje slezine.
Problemi sa jetrom Takođe mogu da se jave i određeni problemi sa jetrom:
hepatitis (upala jetre) žutica (povremeno se javlja i žutilo kože i beonjača). Manje uobičajene komplikacije Mononukleoza može dovesti i do nekih manje uobičajenih komplikacija, kao što su:
anemija trombocitopenija problemi sa srcem (zapaljenje srčanog mišića – miokarditis) komplikacije funkcionisanja nervnog sistema (meningitis, encefalitis i Guillain-Barreov sindrom) otečeni krajnici (blokada disanja). Epštajn-Bar virus može da izazove ozbiljnije bolesti kod ljudi koji imaju oslabljen imuni sistem. To su pre svega osobe sa HIV/AIDS-om ili oni koji uzimaju imunosupresivnu terapiju.
Kako se prevenira pojava infektivne mononukleoze Mononukleoza se širi pljuvačkom. Ako ste zaraženi, zaustavićete širenje virusa tako što se nećete ljubiti sa drugima, nećete deliti hranu, posuđe, čaše i pribor sve dok ne prođe nekoliko dana od poslednjeg simptoma, pa i duže. Redovno perite ruke kako biste takođe sprečili širenje virusa.
Epštajn-Bar virus može da opstane u pljuvački mesecima nakon infekcije. Nažalost, ne postoji vakcina koja bi sprečila mononukleozu.
Članak Kako se prepoznaje infektivna mononukleoza se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.