Vladina podrška privredi opravdana

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Apr.2020, 20:38

Vladina podrška privredi opravdana

Fiskalni savet je dao danas pozitivno mišljenje o vladinom paketu mera podrške privredi, radi ublažavanja posledica krize koronavirusa.

Snažna državna intervencija u ovom trenutku je i opravdana i potrebna, navodi Savet u “Ocenama antikriznog programa ekonomskih mera”.

I pored svih teškoća i nepoznanica koje očekuju javne finansije tokom 2020, Fiskalni savet zaključuje da Srbija trenutno ima kapacitet da izdrži tekuću krizu bez makroekonomskih nestabilnosti.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Savet ističe da je Srbija, kao i sve zemlje pogođene epidemijom, odlučila da reaguje na ekonomsku krizu izazvanu korona virusom snažnom državnom intervencijom.

Ideja takve intervencije, kako ukazuje, jeste da se pomogne što većem delu privatnog sektora da opstane, odnosno da trenutni pad poslovne aktivnosti ne dovede do trajnog i prekomernog gašenja radnih mesta i ogromne štete za građane, privredu, na kraju posledično i za same javne finansije.

Savet dodaje da će planirane mere “koštati poreske obveznike preko tri milijarde evra, što je trošak za koji država trenutno nema raspoloživih sredstava, pa će zato morati u kratkom roku snažno da se zaduži”.

Fiskalni savet te mere ocenjuje pozitivno, navodi se u dokumentu.

Većina planiranih mera je opravdana i u skladu je sa dobrom međunarodnom praksom, sem isplate 100 evra punoletnim građanima, ocenjuje Fiskalni savet i poziva Vladu Srbije da od te mere odustane.

Smatra da je ta mera ekonomski neefikasna jer, kako kaže, ne može da utiče na osetno i održivo ubrzanje domaće privrede, da nije socijalno fokusirana, jer najveći deo sredstava nije usmeren ka objektivno materijalno ugroženim građanima, te da nameće dodatno veliko zaduženje zemlje u godini u kojoj će i fiskalni deficit i javni dug imati snažan rast.

Savet napominje da će uspeh planiranog paketa podrške privredi zavisiti od tri činioca: da sve mere iz programa budu ekonomski racionalne; da se na vreme obezbedi njihovo finansiranje i da njihovo sprovođenje bude efikasno i pravovremeno.

“Ministarstvo finansija procenjuje da će fiskalni deficit u 2020. godini (uključujući i planirani paket mera) iznositi 9,0 odsto BDP-a što smatramo objektivnom procenom - ukoliko se kriza završi do leta”, stav je Fiskalnog saveta.

Bankari pozdravili mere vlade, traže brzo sprovođenje

Predstavnici bankarskog sektora pozdravljaju donošenje mera za podršku privredi, a insistiraju na što hitnijem uspostavljanju pravnog okvira za njihovo sprovođenje i stalnoj komunikaciji privrede sa vlastima.

To se moglo čuti na onlajn konferenciji „Mere vlade za preduzeća: iz ugla banaka“ u organizaciji Francusko-srpske privredne komore.

Marijana Cupara je u ime Kredit Agrikol banke u Srbiji rekla da su Vlada i Narodna banka brzo odreagovale na kriznu situaciju i da banke svakodnevno dobijaju nove instrukcije za poslovanje.

„Moratorijum je dobra mera za jako pogođene industrije i treba još malo vremena da se i sve ostale mere realizuju. Bitno je brzo i transparentno odreagovati na čitavu situaciju i raditi na animaciji naših klijenata, što nam digitalizacija naših usluga znatno olakšava i trudićemo se da korisnicima što više pribiližimo i olakšamo digitalni pristup uslugama", kaže Cupara.

Darko Budeč iz kompanije Bak Lajting navodi da je program mera Vlade ključ uspeha koji je potrebno što brže realizovati, ali smatra da je neophodno sprovesti dodatne mere i udruženim snagama boriti se za ekonomski oporavak i orijentisati se najpre na likvidnost.

Predsednik izvršnog odbora OTP banke Srbija Predrag Mihajlović, smatra da je jako bitno zaštiti zaposlene i privredu i vidi mere Vlade kao dobro sredstvo u ostvarivanju tog cilja.

Ocenjuje da je likvidnost kompanija od presudnog značaja i da se mora što pre reagovati na ovu situaciju.

Predsednik Izvršnog odbora Rajfajzen banke Zoran Petrović naglašava da je jako bitno da Vlada što pre sprovede mere, ali I kaže da je pored pomoći privredi jako je bitno pomoći i čitavom društvu i ulagati sveobuhvatno u borbu protiv nezaposlenosti, a ne uručivati jednokratne pomoći koje nisu efikasne u borbi za ekonomski oporavak. "Mnogi sektori su pogođeni, poput avio prevoza, ugostiteljstva, pa čak i energetskog sektora, i ono što je najbitnije da se zajednički borimo i vršimo pritisak za sprovođenje dodatnih mera. Ne smemo dozvoliti da ovo iz zdravstvene krize preraste u finansijsku krizu", zaključio je Petrović.

Predsednik Francusko-srpske privredne komore Dragoljub Damljanović je rekao da su mere vlade za pomoć privredi od velikog značaja, ali primećuje da nedostaje brzina u primeni realizaciji mera, kao i dodatne uredbe u oblasti radnog prava koje bi još olakšale poslovanje poput trenutne nezaposlenosti, zaposlenosti na nepuno radno vreme, navedeno je u saopštenju organizatora.

“To je ono što bi dugoročno moglo da zaštiti zaposlenost“, kaže Damljanović i poručuje da je na privredi da nastavi da insistira da se dodatne mere što pre implementiraju.
Pogledaj vesti o: Coronavirus

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.