Izvor: Radio 021, 30.Mar.2020, 23:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Većina privrednika misli da će posledice pandemije trajati do godinu dana, neophodna državna pomoć

Većina privrednika u Srbiji smatra da će posledice nestabilnosti izazvane zbog pandemije virusa korona trajati između šest meseci i godinu dana.

Kako je saopštila Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED), privrednici kao najveći izazov vide probleme sa naplatom i likvidnošću, padom tražnje, ali i probleme u vezi sa redovnom isplatom zarada. Takođe, većina privrednika smatra da je najvažnije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << da se dođe do smanjenja ili odlaganja naplate poreza i doprinosa na zarade.

Kako se navodi u saopštenju, gotovo svi privrednici veruju da će pandemija izazvati negativne posledice, a 69 odsto privrednika je stava da će posledice trajati od šest meseci do godinu dana. Gotovo dve trećine njih veruje da će im se prihodi značajno smanjiti zbog epidemije virusa korona, a neki misli da će prihodi biti manji za 50 odsto.

Anketa koju je sproveo NALED među 110 kompanija i privrednika, pokazala je da u 97 odsto slučajeva, vanredno stanje utiče umereno ili vrlo negativno na poslovanje. Dve trećine ispitanih ima problema sa likvidnošću, 45 odsto se suočava sa padom tražnje, a trećina ne zna da li će moći da redovno isplati zarade.

Mnogi privrednici čekaju i mere koje je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a koje će biti objavljene sutra. Prema najavama, država bi trebalo da obezbedi novac za mikro i mala preduzeća, za čije bi radnike bio obezbeđen minimalac za tri mesea.

Najveći broj privrednika, njih 89 odsto, smatra da je najvažnije da dođe do smanjenja ili odlaganja naplate poreza i doprinosa na zarade. Polovina njih odobrava to što država najavljuje da će garantovati plasman povoljnih kredita za likvidnost.

Na kraju lanca ispaštaće radnici, jer privrednici smatraju da će na mere vanrednog stanja morati da odgovore smanjenjem broja zaposlenih, ali i obima proizvodnje. Procena anketiranih privrednika je da bi morali da otpuste oko 1.100 radnika.

Polovina njih bi pokušala da prebrodi krizu i smanjenje troškova, u slučaju da ne postoji podrška države, a druga opcija je da se koriste viškovi iz prethodnih perioda ili pak, u trećem slučaju, da se zadužuju kod banaka.

U NALED-u ističu da stavovi privrednika pokazuju da je ključnja podrška države kako bi se sprečio veći rast nezaposlenosti.

Autor: 021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.