
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Maj.2021, 07:21
Svet: Broj zaraženih u svetu premašio 155 miliona; U Indiji nastavljen smrtonosni pohod korona virusa
Od početka pandemije u svetu je zabeleženo više od 155 miliona slučajeva korona virusa, od kojih je trenutno aktivno više od 19 miliona, pokazuju najnoviji podaci sajta "Worldometers".
Kako se precizira na sajtu, do sada je od korona virusa obolelo 155.057.526 ljudi širom sveta, 3.243.443 je preminulo, a 132.554.128 se oporavilo od ove infekcije.
U svetu je trenutno aktivno 19.259.955 slučajeva, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << a 0,6 odsto obolelih, tačnije njih 110.744, nalazi se u teškom ili kritičnom stanju.
SZO: Iz Indije skoro polovina svih novozaraženih u svetu
Broj novih slučajeva kovida-19 potvrđen u Indiji u poslednja 24 sata predstavlja skoro polovinu ukupnog broja novih slučajeva evidentiranih u celom svetu, a broj smrtnih ishoda registrovanih u Indiji u poslednja 24 sata iznosi približno četvrtinu svih preminulih u svetu, saopšteno je iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
"Broj zaraženih u Indiji u poslednja 24 sata iznosi 46 odsto broja potvrđenih slučajeva u svetu, a preminulih 25 odsto", navodi se u redovnom nedeljnom izveštaju SZO, prenosi Rojters.
U periodu od 26. aprila do 2. maja u Indiji je potvrđeno 2,59 miliona novozaraženih, a u celom svetu 5,7 miliona.
U redovnom nedeljnom izveštaju SZO potvrđeno je i da se tzv. britanski soj korona virusa raširio u 142 zemlje sveta, da je prisustvo tzv. južnoafričkog soja potvrđeno u 97 država, dok je tzv. brazilska varijanta detektovana u 56 zemalja, preneo je ranije TAŠ.
Sjedinjene Američke Države i dalje prednjače po broju obolelih i preminulih sa više od 33 miliona zaraženih i 592.409 smrtnih slučajeva.
Na drugom mestu po broju obolelih je Indija sa više od 20 miliona obolelih, a na trećem Brazil sa više od 14 miliona obolelih.
Ostale države imaju manje od šest miliona registrovanih slučajeva korona virusa.
Što se tiče preminulih, na drugom mestu je Brazil sa 411.854 smrtnih slučajeva, na trećem Indija sa 226.188 preminulih, a na četvrtom Meksiko 217.740 smrtnih slučajeva.
Bajdenov novi cilj je vakcinisati 70 odsto odraslih do 4. jula
Američki predsednik Džozef Bajden objavio je da je njegov novi cilj da 70 odsto odraslih u SAD primi bar jednu dozu vakcine protiv korona virusa do 4. jula, kada se u SAD obeležava Dan nezavisnosti.
Bajden je istovremeno pozvao mlade u 20-im i 30-im godinama da se vakcinišu, prenosi Rojters.
"Osiguraćemo da vakcinacija bude lakša nego ikada. Za dva meseca, od danas, porodice širom zemlje slaviće 4. jul. Naš cilj je da to tog datuma, 70 odsto odraslih Amerikanaca primi najmanje jednu dozu vakcine i da najmanje 160 miliona bude u potpunosti vakcinisano", rekao je Bajden u utorak obraćajući se javnosti u Beloj kući, dodaje Glas Amerike
Kako bi ispunio taj cilj, Bajden je naložio desetinama hiljada apoteka, koje učestvuju u federalnom programu, da omoguće vakcinaciju bez zakazivanja, dok će resursi Federalne agencije za vanredne situacije (FEMA) biti preusmereni na podršku privremenim i mobilnim klinikama i manjim opštinskim lokacijama za vakcinaciju, saopštili su zvaničnici administracije.
Bajden je novi cilj postavio u vreme kada se njegova administracija suočava sa sve većim, ali očekivanim, izazovima da vakciniše ljude koji oklevaju da prime vakcinu protiv korona virusa.
"Sada kada imamo zalihe vakcina, usredsređeni smo na to da ubedimo još veći broj Amerikanaca da prime vakcinu koja ima je dostupna. Ako u tome uspemo, Amerikanci će napraviti ozbiljan korak ka povratku u normalu. Ima mnnogo mlađih ljudi, naročito 20-tih ili 30-tih godina koji veruju da im nije potrebna. Želim da jasno poručim: Morate da se vakcinišete", rekao je Bajden.
Više od 56 odsto odraslih građana u SAD primilo je najmanje jednu dozu vakcine, dok je više od 105 miliona u potpunosti vakcinisano, pokazuju podaci Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Očekuje da će uslove za imunizaciju narednih meseci ispuniti još milioni Amerikanaca, kako bude odobrena vakcina za adolescente i mlađu decu.
Predsednik Bajden najavio je planove za vakcinaciju adolescenata što je pre moguće, ako u SAD bude odobrena vakcina protiv Kovida 19 za tu starosnu grupu.
Kako je saopšteno iz Bele kuće, Bajden će podstaći savezne države da daju najmanje jednu dozu vakcine adolescentima do 4. jula i radiće na tome da se vakcine dostave pedijatrima i drugim pouzdanim zdravstvenim službama, sa ciljem da se veliki broj dece uzrasta od 12 do 15 godina u potpunosti vakciniše do početka naredne školske godine.
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) bi do početka naredne nedelje trebalo da odobri imunizaciju dece uzrasta od 12 do 15 godina Fajzerovom vakcinom.
Bajdenova administracija će, takođe, početi da menja način na koji raspoređuje vakcine protiv Kovida 19 u zemlji, tako što će prebacivati doze iz saveznih država sa manjom potražnjom u one u kojima postoji veće interesovanje za imunizaciju, saopštio je danas neimenovani zvaničnik administracije.
Odluka o promeni dosadašnjeg načina raspodele, po glavni stanovnika, doneta je u trenuku kada je potražnja za vakcinama protiv korona virusa pala širom zemlja, a naročito u pojedinim područjima, dok neke države odbijaju deo ili sve doze koje im se dodeljuju nedeljno.
Federalna vlada će sada neke od tih doza isporučiti područjima sa većom potražnjom, da bi ubrzala vakcinaciju.
Administracija je navela da kada savezne države odbiju vakcine koje su im dodeljene, da će taj višak biti prebačen onima koje još čekaju na isporuku doza da bi zadovoljile potražnju.
Te države će imati pristup dozama kad god se poveća potražnja njihovih stanovnika za vakcinama - što je jedan od ključnih prioriteta Bajdenove administracije.
Japan preispituje mere
Japanska vlada razmatra mogućnosti da produži vanredno stanje u Tokiju i drugim velikim gradovima koje je trebalo trajati do 11. maja, javlja Rojters pozivajući se na japanske medije.
Japanski premijer Jošihide Suga sastaće se danas s ministrima privrede, zdravstva i čelnicima ostalih ostalim resora i analizirati produženje mera, objavio je list Jomiuri (Yomiuri) ne navodeći izvore.
Vanredno stanje za prefekture Tokio, Osaku, Kjoto i Hjogo uvedeno je 25. aprila na 17 dana da bi se suzbilo širenje zaraze korona virusom.
U slučaju da bude doneta odluka o produženju, mere vanrednog stanja biće nastavljene manje od tri mjeseca uoči početka Olimpijskih igara, što izaziva zabrinutost u pogledu planova da igre, koje su zbog pandemije odložene prošle godine, sada biti održane kako je planirano.
Indija: Nastavljen smrtonosni pohod korona virusa
U poslednja 24 sata u Indiji je evidentirano još 3.780 smrtnih slučajeva među kovid pacijentima, a broj inficiranih povećao se za 382.315.
Indija je juče premašila brojku od ukupno 20 miliona potvrđenih slučajeva kovida-19 i našla se na neslavnom, drugom mestu na svetu po broju obolelih, iza SAD, prenosi Rojters.
Za samo četiri meseca ove godine, u Indiji je inficirano više od 10 miliona ljudi, isto koliko je bilo potvrđenih slučajeva u periodu od čak 10 meseci tokom prvog talasa pandemije.
Američka kompanija Fajzer je saopštila da će Indiji poslati medicinsku pomoć u vrednosti od 70 miliona dolara za borbu protiv kovid-19, iako vakcina Fajzer još nije registrovana u Indiji.
Epidemije nije poštedela ni životinje, pa je Rojters juče preneo da je osam azijskih lavova u zoološkom vrtu Nehru u Hajderabadu takođe zaraženo korona virusom.
Kina: Sedam novih slučajeva kovida u poslednja 24 sata
U poslednja 24 sata u Kini je potvrđeno sedam novih slučajeva kovida-19, odnosno 10 manje nego dan ranije, saopšteno je danas iz Nacionalne zdravstvene komisije.
U saopštenju se kaže da su svi novi slučajevi u Kinu stigli iz inostranstva, kao i da broj asimptomatskih oboljenja, koja se u Kini ne tretiraju kao potvrđeni slučajevi, sa jučerašnjih 20 opao na 10, prenosi Rojters.
Od početka pandemije u Kini je potvrđen ukupno 90,721 slučaj kovida-19 i 4,636 smrtnih ishoda među inficiranima korona virusom, a do danas je administrirano ukupno 284,6 miliona doza vakcina, tj. 4,69 miliona u poslednja 24 sata.
Razbijena prevara sa korišćenim testovima na kovid-19
U Indoneziji je danas uhapšeno nekoliko zaposlenih u jednoj farmaceutskoj kompaniji zbog navodnog pranja i preprodaje korišćenih setova za testiranje na kovid-19 iz brisa nosa.
Do 9.000 putnika na aerodromu u Medanu je možda testirano uz pomoć korišćenih štapića za uzimanje brisa iz nosa, saopštila je indonežanska policija, a prenosi Bi-Bi-Si.
Državna kompanija "Kimia Farma" je sada suočena sa potencijalnom tužbom putnika, koji su se žalili da su dobili lažno pozitivne rezultate testa.
Policija je saopštila da veruje da je prevara u toku od decembra prošle godine na aerodromu Kualanamu u Medanu.
Bi-Bi-Si podseća da putnici moraju da imaju negativan test ako žele da lete, a aerodrom nudi opciju da se brisevi urade na licu mesta.
Aerodromske vlasti u Medanu su koristile komplete za brzo antigensko testiranje koje je obezbedila kompanija "Kimia Farma".
Nakon žalbi putnika, policija je prošle nedelje "ubacila" policajca koji se predstavio kao putnik.
Kada su mu uzeli bris i kada je dobio pozitivan rezultat testa, drugi policajci su upali i izvršili raciju na mestu testiranja, gde su pronašli korišćene komplete za testiranje koji su reciklirani.
Lokalni mediji su preneli da vlasti istražuju tvrdnje 23 svedoka, kao i da li je dobit ostvarena iz prevare, procenjena na oko 1,8 milijardi rupija (124.800 dolara), upotrebljena za finansiranje izgradnje raskošne kuće jednog od osumnjičenih.
Novi Južni Vels: Prvi slučaj lokalnog kovida posle mesec dana
Najmnogoljudnija australijska država Novi Južni Vels (NSV) danas je prijavila prvi slučaj lokalno zaražene osobe od kovid-19 posle više od mesec dana, zbog čega vlasti užurbano pokušavaju da pronađu izvor virusa.
Muškarac u 50-im godinama koji je pozitivan na korona virus posetio je bioskop, restorane, pumpu i mesaru u istočnom predgrađu Sidneja, dok nije znao da je zaražen, saopštile su vlasti, preneo je Rojters.
Zaraženi u poslednje vreme nije putovao u inostranstvo i ne radi ni na jednom rizičnom poslu kao što je hotel za karantin ili bolnica, rekla je novinarima u Sidneju glavni zdravstveni radnik države NSV Keri Čant.
"Dakle, sve uobičajene rute na kojima bismo očekivali da se neko zarazi nisu jasne", navela je Čantova.
Od bliskih kontakata je zatraženo da se testiraju i samoizoluju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...